AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ünlü Youtuber uzaydan gelen ekmeğin tadına baktı!

Ünlü Youtuber uzaydan gelen ekmeğin tadına baktı!
25 Nisan 2018, 17:24

Bilimsel konu başlıklarında çektiği videolarla tüm dünyada tanınan bir Youtuber olan Tom Scoot bu kez uzaydan gelen ekmeğin tadına bakarak takipçileriyle paylaştı.

Uzaya giden sarımsaklı ekmeğin tadının nasıl değişeceğini merak eden Tom Scott, bir hava balonu kullanarak ekmeği deniz seviyesinden 35 kilometre yukarıya çıkardı.

Neden sarımsaklı ekmek?

Ekmeğin tadı hakkındaki ilk yorumu “soğuk” olan Scott, tadını sevdiği için özellikle ev yapımı bir sarımsaklı ekmeği tercih ettiğini söyledi.

Ekmeği atmosferdeki stratosfer seviyesine çıkarmayı başardıklarını aktaran Scott, ekmeği güvenli bir şekilde yeryüzüne geri döndürmek için koruyucu bir kap kullandıklarını da aktardı.

Balona takılan bir kamera ile ekmeğin yaşadığı yolculuk da kaydedildi.

Bu deneyi açık bir şekilde uzayda bulunan bir gıdanın tadının nasıl değişeceğini görmek için tasarladıklarını söyleyen Scott; gerçek anlamda uzayın atmosferdeki 100. Kilometre olan Karman Çizgisi’nden itibaren başladığını, bu katmana ulaşmak için roket kullanılması gerektiğini, balonların bu yüksekliğin ancak 3’te 1’ine ulaşabildikleri bilgisini de paylaştı.

Ekip, atmosferin belli bir kademesine ulaştıktan sonra patlayan balonun nereye düşeceğini takip etmek için GPS cihazları kullandı.

Ekmeğin uzaya gönderildiği kutunun oldukça ilginç bir tasarımı var. Bünyesinde bulunan GPS sayesinde kutu yeryüzüne düşerken 1000 metreye seviyesini geçtiğinde, kutuda bulunan mekanizma kutuyu kapatıyor ve ekmeği koruyor.

Kullandıkları cihazlarla kutunun düştüğü yeri tespit eden ve ekmeğin tadına bakan ekip; oldukça soğuk durumdaki ekmeğin tadını donmuş bir ekmeğe benzetti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.