AramaArama
Gıda Hattı

Ünlü tiyatro oyuncusu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti

31 Ağustos 2021, 10:26
Paylaş
Ünlü tiyatro oyuncusu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti

Bir süredir İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören tiyatrocu Ferhan Şensoy, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir İstanbul Tıp Fakültesi'nde tedavi gören ünlü tiyatrocu Ferhan Şensoy hayatını kaybetti.

Şensoy’un ölümü, kurucusu olduğu Ortaoyuncular'ın Twitter hesabından, “Tiyatromuzun kurucusu, ustamız Ferhan Şensoy’u, dün gece, bir süredir tedavi gördüğü hastanede, yapılan tüm müdahalelere rağmen kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Tüm sevenlerinin başı sağolsun…” ifadeleriyle duyuruldu.

Şensoy'un eski eşi Derya Baykal, sosyal medyadan, 'Ustamı, kızlarımın babasını kaybettik çok üzgünüz…’, babasını kaybeden Müjgan Ferhan Şensoy da, 'Babam uçtu göklere…' mesajını paylaştı.

70 yaşındaki tiyatrocunun acı haberi sanat dünyasını ve ailesini yasa boğdu.

Ferhan Şensoy kimdir?

Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, tiyatro, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı; Ortaoyuncular tiyatro topluluğu'nun kurucusu Ferhan Şensoy, 1951'de Samsun'un Çarşamba ilçesinde doğdu.

İlk öykü ve şiirleri 1969 yılında Yeni Ufuklar ve Soyut dergilerinde 1969 yılında yayımlanan Şensoy'un skeçleri de, Devekuşu Kabare'de oynanmaya başladı. Bir süre Galatasaray Lisesi'nde okuyan, 1970 yılında Çarşamba Lisesi’nden mezun olan Şensoy, 1971 yılında Grup Oyuncuları çatısı altında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşadı.

1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimi ve çalışmalarına devam eden, Montreal'de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü alan Ferhan Şensoy, yönetmenliğini yaptığı Harem Qui Rit isimli müzikalde de oynadı.

Skeçler, oyunlar yazdı

1975’de Türkiye’ye dönen Şensoy, 1976’da Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda, yazarlığını da yaptığı Dur Konuşma Sus Söyleme adlı oyunda rol aldı. Türk Yazarları Tiyatrosu’nda da oyunculuk ve yönetmenlik yapan Şensoy, Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nda oyunculuk yaptı, 1976 yılında TRT’ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda skeçler yazdı.

1978’de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu’nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu’nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir filmde oynayan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu’nu kurdu ve kendi eseri, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenliğini yaptı.

Aynı yıl yazdığı Bizim Sınıf adlı televizyon dizisi ikinci bölümden sonra öğretmenlerin manevi şahsiyatını tezyif ettiği gerekçesiyle TRT'de yasaklanan Şensoy’un oyuncu olarak katıldığı Evdekiler ve Giyim Kuşam Dünyası televizyon dizileri de yayından kaldırıldı.

Kavuğu Münir Özkul’dan devraldı, Rasim Öztekin'e devretti

1989'da Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu’nu Münir Özkul'dan devralan Şensoy, tarihi Ses Opereti'ni onardı ve Ses 1885 adıyla açtı. Ortaoyuncular, Soyut Padişah’ı oynadıkları Küçük Sahne’den Ses 1885’e taşınırken, Şensoy aynı yıl, yönetmenliğini Yavuz Özkan'ın yaptığı Büyük Yalnızlık filminde Sezen Aksu ile birlikte oynadı.

1990'da, Pierre Henri Cami’nin yaşamı ve yapıtlarından yola çıkarak yazdığı Yorgun Matador’u yöneten Şensoy, 1991 senesinde, Ünye'li amatör yazar Cihan Öksüz’ün skeçlerinden oluşturduğu, Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu oyununda yönetmenlik ve oyunculuk yaptı. Şensoy’un İstanbul'u Satıyorum adlı eseri, Tomris Uyar tarafından İngilizce’ye çevrildi. Aynı yıl Güle Güle Godot’yu ve Show TV için yaptığı Varsayalım İsmail dizisini yeniden yazan Şensoy, yayınlanan Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı kitabı ile Nokta Dergisi’nin Doruktakiler Ödülü’nü kazandı. 1992’de, İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You kitabı yayınlanan ve yazdığı ve yönettiği, Fikret Kızılok'un müziğini yaptığı, Köhne Bizans Operası’nda oynadı. Ferhangi Şeyler Sidney ve Melbourne'de sergilenirken, Güle Güle Godot gösterileri devam etmekteydi.

Yüzen Tiyatro projesiyle İsmail Dümbüllü ödülünü kazandı

1994 senesinde, kiraladığı bir gemiyi yüzen tiyatroya dönüştüren ve İçinden Dalga Geçen Tiyatro adını verdiği bu geminin tiyatro salonunda, yazdığı ve müziklerini yaptığı, Seyircili Seyir Defteri adlı yönetmenliğini kendi yaptığı oyunda oynayan Şensoy, aynı geminin 2. katındaki barda, gece 24:00'den sonra, Kırkambar-Gece Tiyatrosu kabare gösterisini sergiledi. Perdesini Kuruçeşme'de açan, daha sonra demir alarak Fenerbahçe'ye giden yüzen tiyatro projesi, Ferhan Şensoy’a İsmail Dümbüllü Ödülü’nü getirdi.

Kanal D televizyonunda, Bağımsız Federe Ferhan Şensoy Televizyonu isimli haftalık bir program yapan Şensoy’un Güle Güle Godot, Hayrola Karyola, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı ve Parasız Yaşamak Pahalı oyunları çeşitli ülkelerde sahnelendi.

Ferhan Şensoy, Felek Bir Gün Salakken adlı tek kişilik oyununun dünya prömiyerini Çarşamba’da yaparak başlattığı Anadolu turnesinde 82 kez sergilendi. Kanal D için Boşgezen ve Kalfası isimli televizyon dizisini yazan Şensoy, yönettiği oyunu, Ortaoyuncular’la birlikte oynadı.

Ferhangi Şeyler adlı oyunu, 1996’da Avrupa’nın birçok kentinde sahneye konuldu. 1997’de kendisine En Başarılı İletişimciler Ödülü ve En İyi Deneme Yazarı Ödülleri’ni getiren Ferhangi Şeyler gösterisini 1266. kez sahneledi.

1999 yılında, eşi Derya Baykal için, Şu An Mutfaktayım adlı tek kişilik kadın oyununu yazan Şensoy, Haziran 1999'da Ayın İletişimcisi Ödülü’nün sahibi oldu.

200 yılında Ferhangi Şeyler oyunu 1400. ve Felek Birgün Salakken oyunu 450. gösterilerine ulaşan Şensoy, Avni Dilligil En İyi Yönetmen Ödülü’nü de aldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.