Gıda Hattı

Ünlü Times Meydanı’nda Türk Kahvesi kutlaması!

6 Aralık 2021, 12:29
Paylaş
Ünlü Times Meydanı’nda Türk Kahvesi kutlaması!

5 Aralık “Dünya Türk Kahvesi Günü”, ABD’nin New York kentinin en ünlü meydanlarından Times Meydanı’nda kutlandı.

Türk kahvesi sevenler, Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser’ın bu yıl da 5 Aralık’ı “Dünya Türk Kahvesi Günü” ilan etmesi üzerine, New York’un en ünlü meydanlarından Times Meydanı’nda bir araya geldi.

ABD’de Türk kahvesini tanıtmayı hedefleyen Coffee Lady Vakfı tarafından organize edilen etkinlik kapsamında, meydanda yer alan reklam panolarında Türk Kahvesi Günü’ne özel olarak çekilen belgeselin tanıtımının yanı sıra Türk kahvesi dağıtımı yapıldı. Ünlü minyatür sanatçısı Hasan Kale de, kahve ile kültürel sunumlar gerçekleştirdi.

“Bugün kahvemizi içen, yarın ülkemizi ziyaret eder”

Yoğun ilginin gösterildiği Times Meydanı’ndaki etkinyiğine katılan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, “Hem Washington’da hem New York’ta Türk kahve gününün kutlanması ve ilan edilmesi güzel bir şey. Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyoruz. Türk kahvesi özellikle yabancı misafirlerin çok sevdiği bir tat. Yazın Washington’da yapılan Türk festivalinde, büyük çadırlarda Türk kahvesi ikram edilip kahve falı bakıyorlardı. Türk kahvesinin yapılışı daha kolay olduğu için servis etmek kolay olacak. Bugün kahvemizi içen, yarın ülkemizi ziyaret eder. Elbirliği ile ülkemizi dünyanın her yerinde en iyi biçimde tanıtmak istiyoruz” dedi.

“Amerikan toplumu Türk kahvesini bilmiyor ve bulamıyor”

2012 yılından beri gönüllü bir ekiple beraber dünyayı Türk kahvesi kamyonu ile gezen Turkish Coffee Lady Vakfı’nın kurucusu Gizem Şalcıgil White ise, şunları söyledi:

“Bugün dünyada kahve tüketiliyorsa, Türklerin 16. yüzyılda geliştirdikleri teknik sayesindedir. Kahveyi Avrupa’yla Türkler tanıştırdı derler ama biz hikayenin sadece o kısmını anlatırız. Aslında bugün, bu dev sektöre bir icadımızla ön ayak olmuşuz. Fakat bunun hikayesi yeterince anlatılmadığı için, günde 400 milyon adet kahve tüketen Amerikan toplumu Türk kahvesini bilmiyor ve bulamıyor. Havalimanına gidiyorsunuz Türk kahvesi yok, restorana gidiyorsunuz yok, kahve dükkanında yok. Bunu değiştirmemiz lazım.

Türk kahvesi hem çok sağlıklı bir kahve hem de 500 yıllık bir ritüel, dostlukları pekiştiren, sofraları zenginleştiren kültürel bir miras. Lansmanı 1 Aralık’ta Washington’da yapılan belgeselimiz Amerikalılar tarafından inanılmaz beğenildi. 8 tane şehrin 8 farklı kahve kültürünü tanıtan belgesel, 8 eyalette gösterime girecek. Mardin’den başladık, Göbekli Tepe’ye gittik, Antep’e, Kapadokya’ya, Safranbolu, İzmir, İstanbul, Ankara’yı karış karış dolaştık. Ve artık Amerika’ya hem Türkiye’nin hazinelerini, hem zengin kahve kültürünü anlatma vakti geldi. Belgeselimizin ismi ‘Başlangıç’ .Çünkü kahve ve kahvehane kültürü Türkiye topraklarından dünyaya yayılmıştır. Bu yüzden Anadolu’nun Türk kahvesi öykülerini gururla bugün Amerika’ya tanıtıyoruz.”

“Allah tadını damağımızdan eksik etmesin”

Geceye katılan siyasetçi ve oyuncu Mehmet Aslan ise, “New York Times Meydanı’nda böyle bir etkinliğin düzenlenmesi mutu ediyor. Nice güzel, Türk geleneklerini, Türk ürünlerini tanıtma fırsatımız olur. Herkes keyifle bakıyor. Allah tadını damağımızdan eksik etmesin, bütün dünyaya armağan olsun, bütün dünya bu tadı keşfeder. İnşallah bu ülkemizi ve ülkemizin çeşitliliklerini dünyaya tanıtırız” ifadelerini kullandı.

ABD’nin farklı eyaletlerinde yapılacak kültürel tanıtım turu kapsamında; New York, Washington, Boston, Los Angeles, Las Vegas ve San Francisco gibi şehirlerde mikro art sanatçısı Hasan Kale’nin gösterileri eşliğinde bol köpüklü Türk kahvesi sunumları yapılacak.

Türk kahvesinin 500 yıl önce dünyayı nasıl değiştirdiğinin bilinirliğinin artırılması ve kahve sohbetleri ile toplumlararası kültürel diyaloglar kurulması için Turkish Coffee Lady Vakfı’nın destekleriyle hazırlanan “Anadolu’nun Türk Kahvesi Öyküleri: Başlangıç” belgeseli; Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türk Hava Yolları, Arzum Okka ve Kütahya Porselen gibi önde gelen kurumlar tarafından desteklendi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.