AramaArama
Gıda Hattı

Ünlü gıda bilimciden obezite ve diyabette beslenme önerileri!

11 Eylül 2021, 15:43
Paylaş
Ünlü gıda bilimciden obezite ve diyabette beslenme önerileri!

Obezite ve diyabetin çağın önemli hastalıkları arasında yer aldığına dikkat çeken Gıda Bilimcisi ve Beslenme Uzmanı Prof. Christiani Jeyakumar, teknoloji ve bilimin sayesinde bu hastalıkları önleyici glisemik indeksi düşük gıdalar üretmenin mümkün olduğunu söyledi.

Sabri Ülker Vakfı’nın youtube kanalı üzerinden her ay izleyiciyle buluşacak olan Bilim Sohbetleri Serisi’nin ilki, Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ moderatörlüğünde izleyicisiyle buluştu.

Bilim Sohbetleri Serisi’nin ilk yayınının konuğu, diyabet ve beslenme konularında önemli araştırmalara imza atan uzman Gıda Bilimcisi ve Singapur Üniversitesi Klinik Beslenme Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Christiani Jeyakumar Henry oldu.

Pandemi sürecinde sağlıklı ve dengeli beslenmeye ilgi arttı

İlk olarak pandemi süreciyle birlikte insanların sağlıklı ve dengeli beslenmeye olan ilgisindeki artışı yorumlayan, devamında bağışıklığı artıracak beslenme modellerine değinen Prof. Henry, tüm dünyayı sarsan pandemiyle mücadelede sağlıklı beslenmenin yanı sıra maske ve mesafe konusunda da hassasiyetin devam ettirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Diyabet ve uluslararası beslenme konularında önemli araştırmalara imza atan Prof. Christiani Jeyakumar Henry, Türk Mutfağının zenginliğine duyduğu hayranlığı paylaşırken, ideal bir beslenme modeli olarak öne çıkan Akdeniz türü beslenme özelliklerinin Türk Mutfağında öne çıktığına da dikkat çekti.

“Beslenme kadar fiziksel aktivite de önemli”

Sağlıklı bir yaşam sürme konusunda en az beslenme kadar önemli olan fiziksel aktivitenin gerekliliğine vurgu yapan Henry, hareketi artırmak için gündelik yaşamda kolayca uygulanabilecek püf noktalarına da değindi.

Son yıllarda artış gözlenen ve insan sağlığını ciddi oranda tehdit eden hastalıklar arasında obezite ve diyabetin yer aldığını vurgulayan Henry, obezite ve diyabet ile mücadelede nasıl beslenmek gerektiğiyle ilgili bilgiler paylaştı, teknoloji ve bilimin sayesinde bu hastalıkları önleyici glisemik indeksi düşük gıdalar üretmenin mümkün olduğunu söyledi.

Bir saate yakın süren yayının finalinde pandemi süreciyle artış gözlenen evde yemek yapma pratiğinde nasıl lezzetli, kolay ve ekonomik reçetelerin tercih edilebileceğine dair ipuçları da izleyicilerle paylaşıldı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.