AramaArama
Gıda Hattı

Üniversite tescilledi: Çorum Leblebisi, sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık!

17 Ağustos 2021, 12:07
Paylaş
Üniversite tescilledi: Çorum Leblebisi, sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık!
Hitit Üniversitesi, Çorum Leblebisinin sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık olduğunu tescilledi.

Çorum leblebisi için standart kalite parametrelerini oluşturan Hitit Üniversitesi, leblebinin sağlıklı ve besleyici bir atıştırmalık olduğunu tescilledi.

Çorum Belediyesi ve Hitit Üniversitesi arasında gerçekleştirilen, “Çorum İçin Bir Projem Var” protokolü kapsamında, Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Apaydın tarafından, “Meşhur Çorum Leblebisinde Farklı Kavurma Koşullarında Oluşan Fiziksel ve Kimyasal Değişimlerin Belirlenmesi” konulu araştırma yapıldı.

Çorum genelinde satılan leblebi örnekleri analiz edildi

Araştırma kapsamında, Çorum’da birçok farklı noktada satışa sunulan leblebiler, Lazer-İndüklü Plazma Spektroskopisi cihazıyla incelenerek, mineral içeriği belirlendi, emilimine bakıldı. Leblebiden emilen mineral miktarının günlük ihtiyaç duyulan mineral miktarının ne kadarını karşıladığı analiz edilen çalışmada, yaklaşık 150 gram leblebi tüketilmesi halinde, yüksek protein içeriği ile beraber günlük mineral ihtiyacının önemli kısmını karşılayacak düzeyde mineral içerdiği belirlendi.

Daha önce yapılan araştırma sonuçları baz alınarak yapılan karşılaştırmada, Çorum leblebisinin mineral emilim düzeyinin birçok kuruyemişten daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

“Leblebi, kolay sindirilebilir ve besleyici”

Araştırma sonuçlarına ilişkin konuşan Dr. Hakan Apaydın, Çorum leblebisinin yüksek protein içeriğinin yanı sıra, önemli düzeyde mineral içerdiğini, yüksek mineral emilimi sayesinde sporcular için bile günlük mineral ihtiyacının giderilmesine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Leblebideki mineral emiliminin daha yüksek olmasının, kolay sindirilebilir olmasından kaynaklandığını belirten Dr. Apaydın, “Çorum leblebisi kolay sindirilebilir bir besin. Bu yönü ile birçok kuruyemişten daha besleyici olabileceğini söyleyebiliriz” ifadesini kullandı.

Çorum leblebisi, DSÖ sınır değerlerine de uyuyor

Çalışma kapsamında, Çorum leblebisinin içeriğindeki kanserojen bileşiklerden aflatoksin ve akrilamid oranlarının da incelendiğini belirten Dr. Apaydın, şunları kaydetti:

“Yanlış depolama koşullarında oluşan kanserojen bir bileşik olarak aflatoksin leblebide hiç rastlamadık. Bu veri, Çorum leblebisinin uygun depolama koşullarında muhafaza edilerek son tüketiciye ulaştırıldığını ortaya koymaktadır.

Ayrıca yine kavurma işlemi esnasında ortaya çıkan akrilamid varlığıyla ilgili yaptığımız inceleme de geleneksel Çorum leblebisi üretim sürecinin, akrilamid oluşumu yönünden, Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği sınır değerine uyduğu, bu bileşiğin insan sağlığına zarar verecek düzeye ulaşmadığı belirlendi. Ayrıca Çorum leblebisinin kurşun ve kadmiyum gibi ağır metalleri içermediği belirlenmiştir.”

Obezite ile mücadelede önemli bir alternatif atıştırmalık

Atıştırmalık ürünlerin öneminin günümüzde giderek arttığına işaret eden Dr. Apaydın, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son yıllarda artan atıştırmalık tüketimi göz önüne alındığında, besin değeri yüksek olan leblebinin tüketici beğenisine sunulurken yüksek kalitede olması oldukça önemlidir. Tüketicilere “atıştırmalıklardan uzak durun” demek yerine leblebi gibi besleyici atıştırmalıklara yönlendirmek, toplum sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

DSÖ yayınladığı raporda aşırı kilo ve obezite ile mücadelede meyve, sebze, baklagiller, kepekli tahılların yanı sıra özellikle kuruyemiş tüketiminin artırılmasının önemine değinmiştir. Bizim araştırmamızın sonuçlarından yola çıkarak, obezite ile mücadelede leblebiyi alternatif atıştırmalık olarak öneriyoruz. Mineral emiliminin yüksek olması, besleyici özelliği ve içerdiği bileşikler bakımından ele alındığında sınır değerlere uyduğunu gördüğümüz Çorum leblebisinin günlük atıştırmalık besin olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.