Gıda Hattı

İstanbul'daki üniversite öğrencilerine aşure yedirdi!

22 Eylül 2018, 12:10
Paylaş
İstanbul'daki üniversite öğrencilerine aşure yedirdi!

Türk bulgurunu dünyaya tanıtan markalardan Duru Bulgur, İslam Aleminin Muharrem Ayı’nı yaşadığı bugünlerde, İstanbul'da üniversite öğrencilerine aşure ikram etti.

Muharrem ayı dolayısıyla binlerce üniversite öğrencisine aşure dağıtıldı. İstanbul’daki birçok üniversiteden öğrencilerin katıldığı Duru Bulgur Aşure Günü’nde, eğitim için ailelerinden uzakta olan öğrenciler pişer pişer pişmez dağıtılan anne eli sıcaklığındaki aşurenin bereketini hep birlikte paylaştı.

Duru Bulgur gün boyunca aşure kaynattı

Gün boyunca Duru Bulgur tadım aracında hazırlanan aşure kazanlarda kaynatıldı, sıcak sıcak öğrencilere ikram edildi. Öğrenciler evlerinden, memleketlerinden uzakta olmalarına rağmen Aşure Günü’nün faziletinden, bereketinden mahrum kalmadıkları için mutlu olduklarını ifade ettiler.

Duru Bulgur’un usta aşçısı Yunus Emre Ildır, “Müslümanlar açısından faziletli aylardan biri olan Muharrem ayı sebebiyle İstanbul’da binlerce üniversite öğrencisine aşure pişirdik. Genç kardeşlerimiz sıcak sıcak yeme imkânı buldukları aşuremizi anne eli sıcaklığında diye ifade ettiler. Onların beğenisini kazanmış olmak bizleri çok mutlu etti. Bir nebze de olsa genç kardeşlerimizi ailelerinin yanında gibi hissettirebildiysek ne mutlu bize” dedi.

Arnavutluk’ta aşure farklı yapılıyor

Duru Bulgur’un yurtdışında katıldığı fuarlarda da aşure pişirdiklerini belirten usta aşçı, ''Aşure yaptığımız ülkelerden biri de Arnavutluk. Orada onların pişirme usulüne göre hazırladık, sadece buğday kullandık. Tarçın, şeker ve nişasta ile kıvamına lezzet kattık. Aşure Günü onların da vazgeçemedikleri dini geleneklerden biri'' dedi.

Aşureyi tuzlu yapanlar da var

Paylaşma kültürümüzün inceliklerinden aşure bölgelere ve yöresel ürünlere göre değişiklik gösteriyor. Bazı bölgelerde tuzlu yapanlar olduğu kadar, kurban eti kullananlar da var.

Üniversite öğrencileri için hazırlanan aşurede geleneksel tüm ürünler kullanıldı. Aşurelik buğday, nohut, fasulye, fındık, fıstık, portakal, incir, kayısı, sarı üzüm, karanfil ile hazırlanan bu eşsiz lezzet, üstüne serpilen ceviz, kuş üzümü, nar, kişniş, tarçın çok az gül suyu ile aşurenin tadı damaklarda kalacak bir nefasete kavuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.