Gıda Hattı

Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı ile zoru başardı!

22 Şubat 2016, 15:11
Paylaş
Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı ile zoru başardı!

Sürdürülebilir Yaşam Planı doğrultusunda küresel iş dünyasına ve sektöre örnek olacak çalışmalara imza atan Unilever, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Dünya genelindeki 600’ü aşkın Unilever tesisi, artık çöplüğe katı atık göndermiyor. Bu sayede dünya çapında 200 milyon avroluk bir maliyet tasarrufu ve yüzlerce kişiye iş imkânı da sağlayan Unilever’in Türkiye’deki tüm tesisleri de, ‘sıfır tehlikesiz katı atık’ statüsüne sahip bulunuyor.

unilever-algida-konya-fabrikasi-gidahattiHızlı tüketim ürünleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden Unilever, fabrikaları, depoları, dağıtım merkezleri ve ofisleri de dahil olmak üzere, 70 ülkede 600'ü aşkın tesisinden artık katı atık alanlarına atık göndermiyor. Faaliyetlerinde ortaya çıkan çeşitli tehlikesiz atıkları tanımlayan Unilever, bu tesislerden çıkan atıkların geri kazanımı için alternatif yöntemler buldu.

Sürdürülebilir Yaşam Planı hedefleri kapsamında 4R (Reducing [Azaltma] – Reusing [Tekrar kullanma] – Recycling [Geri dönüştürme) - Recovering [Geri kazanım]) stratejisini büyük bağlılıkla uygulayan Unilever’in bu stratejisi, fabrika atıklarının inşaat malzemelerine, personel kafeteryalarındaki gıda atıklarının komposta dönüştürülmesi gibi pek çok alternatif kullanımla yeni bir kaynak yaratılmasına dayanıyor. 4R Stratejisine göre, öncelikle tehlikeli olmayan atıkların azaltılması, daha sonra ise geri dönüşümü veya geri kazanılması sağlanıyor.

Nihal Temur: Unilever, sıfır tehlikesiz atık konusunda dünyaya örnek oluyor

Unilever Türkiye, İsrail, Orta Asya ve İran Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nihal Temur, Sürdürülebilir Yaşam Planı ile doğrultusunda elde edilen başarıya ilişkin olarak  şunları söyledi:

unilever-nihal-temur-gidahatti“Giderek artan dünya nüfusunun kısıtlı kaynaklarla idare etmek zorunda olduğu küresel bir güçlükle karşı karşıyayız. Bunun bilincinde olan Unilever, iş dünyasının önündeki kaynak verimliliği ve sürdürülebilirlik gibi en önemli sorunlarla mücadele etmek için, global çapta liderlik sergilemeye devam ediyor.

Dünyada her yıl toplanan 1,3 milyarlık ton katı atığın %80’lik bölümü, katı atık alanlarına gönderiliyor. Bu miktar neredeyse 1,5 milyon futbol sahasını kaplamaya eşdeğer. Sıfır atık hedefimiz, Unilever olarak sürdürülebilir büyüme iddialarımızın yanı sıra kaynak açısından dayanıklılığımızı korumak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek konusundaki kararlılığımızın da altını çiziyor. Ancak daha geniş bir kitle hareketine ilham verebilmek için yapılacak daha çok iş var. Tüm dünyada sıfır atığa geçilmesi çalışmalarını hızlandırmak için Unilever ortaklarıyla bir ağ kurarak ve onlarla birlikte çalışarak, tüm dünyada öncü bir rol üstleniyor.”

Unilever Türkiye tesisleri, ‘Sıfır tehlikesiz katı atık’ statüsünde

unilever-algida-gidahattiSon olarak üretime başlayan Konya Algida Fabrikası da dahil olmak üzere Unilever’in Türkiye’deki tüm fabrikalarının 2013 yılından bu yana ‘sıfır tehlikesiz katı atık’ statüsünde üretim yaptığını, 2015 itibarıyla bunlara depolar, dağıtım merkezleri ve ofislerin de eklendiğini belirten Nihal Temur, Konya’da 2016 yılı içinde faaliyete geçmesi planlanan Ev ve Kişisel Bakım ürünleri fabrikasının da ‘sıfır tehlikesiz katı atık’ statüsüne sahip olacak şekilde tasarlandığını kaydetti.

unilever-surdurulebilir-is-odulu-nihal-temur-gidahattiUnilever tüm tedarik zincirini kapsayan sürdürülebilir iş modeli uygulamaları ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından geçen yıl ikincisi düzenlenen “Sürdürülebilir İş Ödülleri 2015”de, Tedarik Zinciri Yönetimi kategorisinde ödül kazanmış, Unilever’in ödülü, Yeşil İş 2015: Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde Unilever Türkiye Tedarik Zincirinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nihal Temur’a takdim edilmişti.

Sıfır atık için 2degress ile işbirliği!

Unilever'in nihai hedefi tüm değer zincirinde sıfır atığa ulaşmak. Bunun için devam eden çalışmalar, aynı zamanda sürdürülebilirlik için sağlam bir iş gerekçesi de sunuyor, çünkü atıkların bu şekilde bertaraf edilmesi, 200 milyon avroluk bir maliyet tasarrufu ve yüzlerce kişiye iş imkanı da sağlıyor.

Hedeflerinin ve diğer işletme ve sektörleri de sıfır atığa yöneltmenin ancak tedarikçiler, ortaklar ve diğer organizasyonlarla birlikte ve onlardan bir şeyler öğrenerek gerçekleşebileceğine inanan Unilever, tüm değer zincirinde ‘sıfır tehlikesiz atık’ için 2degress platformu ile işbirliği yapacağını da duyurdu.

Sıfır atık modelini daha da ileriye taşımak amacıyla çeşitli organizasyonları bir araya getirmeye yardımcı olacak lider bir değer zinciri platformu olan 2degrees ile işbirliği, 2016 yaz döneminde hayata geçirilecek.

Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı

Unilever’in sürdürülebilirlik ve çevre koruma hedeflerini topladığı Sürdürülebilir Yaşam Planı ile şunlar hedefleniyor:

  • Büyümeyi çevresel etkilerden ayırmak
  • Bir milyardan fazla insanın sağlık ve esenliklerini artırmak için harekete geçmesine yardımcı olmak
  • 2020’ye kadar milyonlarca insanın geçim kaynaklarını iyileştirmek

2015 Dow Jones Sürdürülebilirlik İndeksinde sektörünün bir numarası seçilen Unilever, FTSE4Good Endeksinde ise en yüksek çevresel skor olan 5'e yükselmişti. 2015 GlobeScan/SustainAbility yıllık anketinin Global Kurumsal Sürdürülebilirlik Liderleri listesinde beşinci kez üst üste birinci sırada yer alan Unilever, 2015 yılında, Oxfam’ın Behind the Brands Scorecard Listesinde en sürdürülebilir gıda ve içecek şirketi oldu.

190’dan fazla ülkede satılan ürünleri ile her gün 2 milyar tüketiciye ulaşan, Gıda, Ev ve Kişisel Bakım Ürünleri konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden biri olan Unilever, dünya genelinde 172 bin çalışanı bulunuyor. 2015 yılında 53,3 milyar Avroluk yıllık satış hacmine ulaşan şirketin kapsama alanının yarısından fazlası, gelişen ve yükselen pazarlarda yer alıyor (%57).

Unilever Türkiye portföyünde; OMO, Rinso, Yumoş, Domestos, Cif, Sunlight, Elidor, Dove, Dove Men, Toni&Guy, Signal, Clear, Rexona, Lux, Axe, Sana, Lipton, Knorr, Calve, Becel, Algida, Carte d’Or, Cornetto, Nogger, Magnum, Max, UFS ve Vaseline markaları bulunuyor.

Unilever ve markaları hakkında daha çok bilgi için

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.