AramaArama
Gıda Hattı

UNICEF: İklim değişikliği dünyadaki çocukların yarısını tehdit ediyor

24 Ağustos 2021, 13:28
Paylaş
UNICEF: İklim değişikliği dünyadaki çocukların yarısını tehdit ediyor

UNICEF raporu iklim değişikliğinin etkilerinin dünyadaki çocuk nüfusunun yarısından fazlasını tehdit ettiğini ortaya koydu.

Dünya çapında 33 ülkede yaşayan toplam 1 milyar çocuğun; iklim değişikliğinin sıcak hava dalgaları, kasırgalar, hava kirliliği, seller ve kuraklık gibi etkileri karşısında "aşırı yüksek derecede" risk altında olduğu ifade edildi. Bu sayı dünya çocuk nüfusunun yarısından yüksek.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'in yayınladığı Çocuk İklim Risk Endeksi raporu "iklim krizi bir çocuk hakları krizidir" sözleri ile açılıyor. Raporda çocukların bu sürece maruziyeti ve hassasiyeti küresel anlamda ve detaylı bir şekilde ele alınıyor. Rapora göre dünya üzerindeki çocukların neredeyse her biri iklim şoklarından en az birine açık görünüyor, ancak yüksek risk altındaki ülkelerde yaşayan 1 milyar çocuklar için büyük tehdidin kapıda olduğu da belirtiliyor.

Türkiye UNICEF risk sıralamasında 97'nci

UNICEF raporunda Çocukların en büyük risk altında bulunduğu ilk 6 ülke Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Nijerya, Gine, Gine-Bissau ve Somali olarak sıralanıyor. Bunları Nijer, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Angola, Kamerun, Madagaskar ve Mozambik izliyor.

Diğer yandan çocukların en güvende olduğu ülkeler de İzlanda, Lüksemburg, Yeni Zelanda, Finlandiya ve Estonya olarak sıralanıyor. Türkiye çocukların karşı karşıya olduğu riskin büyüklüğü açısından 163 ülke arasında 97'nciliği Libya ve Umman ile paylaşıyor.

Çocuklar fiziksel ve fizyolojik açıdan hassas

UNICEF raporuna göre dünyamızın doğal sisteminin temel sınırları günden güne aşılıyor. İklim değişikliği, biyoçeşitliliğin kaybı, hava, toprak, su ve okyanusların giderek kirlenmesi bunun bir göstergesi. Bu sınırlar aşıldıkça, insanlığın büyümek ve gelişmek için bağımlı olduğu hassas doğal denge de bozuluyor.

Çocuklar sellere, kuraklığa, sert hava koşullarına fiziksel olarak; sıtma ve deng humması gibi iklime bağlı hastalıklar ve kirliliğe karşı fizyolojik olarak çok daha hassas. Raporlar sera gazı salınımının 2030'a kadar yarılanması, 2050'ye kadar ise tamamen bitirilmesi gerektiğini söylese de birçok ülke bu hedeflere yaklaşamıyor.

Acil olarak önlem almazsak çocuklarımızı çok zor bir gelecek bekliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.