Gıda Hattı

UNICEF: Hava kirliliği 300 milyon çocuğu tehdit ediyor!

4 Kasım 2016, 14:30
Paylaş
UNICEF: Hava kirliliği 300 milyon çocuğu tehdit ediyor!

Birleşmiş Milletler çocuk kuruluşu olan UNICEF'e göre, her 7 çocuktan 1’i hava kirliliği seviyesinin yüksek olduğu bölgelerde yaşıyor. Etkilenen çocukların büyük çoğunluğu Güney Asya’da yaşıyor.

UNICEF’e göre hava kirliliği büyümekte olan çocukları daha fazla etkiliyor.

hava-kirliligi-gidahatti

7-18 Kasım tarihleri arasında küresel ısınmayı görüşmek amacıyla Fas’ta toplanacak olan 200’e yakın ülkeye çağrıda bulunan kuruluş, fosil yakıt kullanımının azaltılarak insan sağlığının korunmasını ve iklim değişiminin yavaşlatılmasını istiyor.

Dünya genelindeki her 7 çocuktan 1’i, hava kirliliğinin WHO tarafından belirlenen uluslararası standartların üzerinde olduğu bölgelerde yaşıyor. Bu bölgelerdeki hava kirliliği seviyesi, WHO tarafından belirlenen uluslararası hava kirliliği standartlarının en az 6 kat üzerinde.

sehir-kirli-hava-2Hava kirliliği 300 milyon çocuğu tehdit ediyor!

Sayı olarak bakıldığında 300 milyona yakın çocuk hava kirliliğinden etkileniyor. Bu çocukların 220 milyonu Güney Asya bölgesinde yaşıyor.

UNICEF, NASA’dan alınan uydu görüntüleme olanakları sayesinde bu bölgeleri tanımladı ve nüfus verileriyle bir araya getirdi.

UNICEF yönetici müdürü Anthony Lake, hava durumunun “her yıl 5 yaşın altındaki 600.000 çocuğun ölümündeki başlıca etken” olduğunu dile getirdi.

Hava kirliliğinin zatürree gibi hastalıklara neden olabildiğini aktaran Lake, açıklamasında  şu ifadelere yer verdi: “Havadaki kirlilik unsurları çocukların gelişmekte olan akciğerlerine zarar vermenin yanında kan beyin bariyerini geçerek, beyne kalıcı olarak zarar veriyor. Bu da çocukların geleceğini olumsuz etkiliyor.”

UNICEF’te iklim ve ekonomik analiz uzmanı olan Nicholas Rees, “hava kirliliği en çok yoksul çocukları etkiliyor” dedi.

turkiyede-hava-kirliligi-artiyor-gidahattiKapalı ortamlar da tehlikeli olabiliyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tahminlerine göre hava kirliliği 2012 yılında, 127.000’i çocuk 3,7 milyon insanın ölümüne neden oldu. Fabrikalar, fosil yakıtla çalışan elektrik santralleri ve araçlar, toz ve atıkların yakılması, hava kirliliği kaynakları arasında gösteriliyor.

Kapalı ortam havası kirliliği ise daha fazla sayıda insanın yaşamını yitirmesine neden oldu.

2012 yılında, 531.000’i 5 yaşın altında 4,3 milyon insanın ölümüne neden olan kapalı ortam havası kirliliği, gelişmekte olan ülkelerde kullanılan kömür veya odunlu ocaklar nedeniyle ortaya çıkıyor.

UNICEF, BM tarafından Fas’ta düzenlenecek olan iklim değişimi konferansına yaptığı çağrıda fosil yakıtlardan uzaklaşma sürecinin hızlandırılması gerektiği mesajını verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.