Gıda Hattı

Unakıtan: SSK Priminde İndirim Zamanını Hükümet Belirler

21 Kasım 2007, 23:45
Paylaş

Ne zaman yapılacağı konusunda Zafer Çağlayan ile Mehmet Şimşek arasında farklı açıklamalara neden ol SSK priminde işveren payının indirilmesi konusunda Unakıtan, 'Zamanlamayı hükümet belirleyecek' dedi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, işverenlerin sosyal güvenlik priminde indirimin zamanlamasını hükümet belirleyecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek arasında farklı açıklamalar yapılmasına neden olan SSK primlerinde işveren payının 5 puan indirilmesi konusunda dün bir açıklama da Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'dan geldi.Unakıtan, Türkiye'de işsizliğin önlenmesi konusunun hükümetin öncelikli işleri arasında ve aynı zamanda hükümet programında açık olarak yer aldığını belirterek, “İşsizliğin önlenmesi için işverenlerin sosyal güvenlikle ilgili primlerinde indirime gidileceği konusu, hükümet programımızda var. Zamanlamayı hükümet belirleyecek” dedi. Unakıtan, programında ne yer aldıysa onu yerine getireceklerini, şimdiye kadar halka verdikleri sözleri hep gerçekleştirdiklerini söyledi.

Çağlayan SSK primlerindeki indirimin 2008'de yapılacağını açıklarken, Şimşek, "kısa vadede indirim yapamayız" açıklamasında bulunmuştu. Hazırlanan eylem planına göre indirim 2008 son çeyreğinde yapılacak ama uygulamaya 2009'da geçilecek.

"KDV gelirlerinin, fiş toplama uygulamasının kaldırılmasından dolayı azaldığı" yönünde bazı iddiaların ortaya atıldığı konularına da değinen Unakıtan, “Bu konuda herkes konuşuyor. Geçim indirimi sistemi getirdik. Ücretlilerden daha az vergi kesiliyor, hatta 4 çocuğu olan asgari ücretli bugün vergiye tabi değil. Bu Türkiye için bir yeniliktir” dedi.

Şu andaki sistemin dünyanın bütün ülkelerinde uygulanan bir sistem olduğunu belirten Unakıtan, şunları söyledi: "Artık dünyanın bütün ülkelerinde vergi iade sistemi kalktı. Bu vatandaşımız için büyük bir eziyetti onun için kaldırdık. Ama bu fiş alınmayacak manasında değil. Eğer Türkiye'nin daha ileriye gitmesini istiyorsak, evlatlarımızın daha iyi Türkiye görmesini istiyorsak, bu fiş alma konusunda büyük bir hassasiyet göstermemiz lazım. Yani yapılacak iş, fişi istemek. Eğer fiş istenmediğinde devlete verilecek vergi maalesef satıcını cebinde kalıyor. Bu da Türkiye için çok büyük problemlere yol açıyor. Herkesin fişini almasını bir vatandaşlık görevi olarak görmesini istiyorum."

Vergi iadesinin kaldırılmasından dolayı Katma Değer Vergisi (KDV) gelirlerinde bir azalma olmadığını belirten Unakıtan, "KDV tahakkuklarına baktığımızda, hedefimiz olan tahakkukları yakaladık, ancak vergide iadeler var. Bazı iadeler söz konusu. Mesela ihracatta. Bu iadeler Türkiye'de arttı. Biz vergileri topladık, ancak iadeler çok fazla olduğu için net vergilerde bir azalma söz konusudur” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.