AramaArama
Gıda Hattı

Un ve irmik çeşitlerine glutensiz ürünleri ekledi

11 Ağustos 2015, 10:54
Paylaş
Un ve irmik çeşitlerine glutensiz ürünleri ekledi

Gluten hassasiyetine yönelik un ve irmik çeşitlerine glutensiz ürünleri de eklediklerini açıklayan Golda Gıda Genel Müdürü Fatih Doğan; sırada, çerez, atıştırmalık ve bisküvi gruplarının bulunduğunu, bu kategorilerdeki ürünlerine de glutensiz seçenekleri ekleyeceklerini söyledi.

Çölyak, Sedef, PKU hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri olan gluten, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan yapıların bozulmasına sebep olarak ince bağırsakta hasarlar oluşturan etken maddedir. Gluten, günlük tükettiğimiz yiyeceklerde özellikle buğday, arpa, yulaf ve çavdarda bulunuyor.  Ayrıca kıvam arttırıcı özelliği nedeniyle de pek çok ürünün içeriğine ekleniyor. Glutene hassasiyeti kesinleşen kişinin sağlıklı ve normal yaşaması için mutlaka glutensiz yaşama alışması gerekiyor. Amerika’da 2 milyondan fazla ve günümüzde de her 100 kişiden birinde bulunan gluten hassasiyetine dikkat edilmediği müddetçe çölyak hastalarında tiroid, lenfoma ve diyabet rahatsızlıkları da görülebiliyor.

Gluten maddesinin neden olduğu bu hastalıklarda glutenle mücadelenin hayati bir konu olduğuna dikkat çeken Golda Gıda Genel Müdürü Fatih Doğan, “Bu konudaki hassasiyetin hem bireyler hem de çevresindeki insanlar için büyük titizlik gerektirdiğinin farkındayız. Üretimimizi gerçekleştirirken hassasiyetin en ince sebeplerine kadar inceleyip, gerekli kontrolleri sağlayıp özenli bir üretim gerçekleştirdik. Özellikle glutensiz un ve irmik üretmeye başlarken insanların piyasada glutensiz ürünleri rahatlıkla bulamıyor olması ve bulabildikleri ürünlerin de fahiş fiyatlarda olması konusundaki şikâyetlerini dikkate aldık. Özellikle piyasada sadece ithal ürünlerin bulunması hem fiyatları çok yükseltiyordu hem de tüketicinin güven duymasını zorlaştırıyordu. Bu doğrultuda da ürünlerimizde yüksek kalite ve tüketici hassasiyetini dikkate alarak uygun fiyatlarda üretim yapıp satış ağımızı genişletmeye gayret gösterdik.” Şeklinde konuştu.

Gluten hassasiyeti olan bireylerden aldıkları talepler ve şirketin Ar-Ge çalışmaları kapsamında önümüzdeki dönemlerde de farklı ürün çeşitlerini glutensiz üretmeye başlayacaklarını ifade eden Doğan, özellikle çocukluk döneminde yaşanan gluten hassasiyeti ve yetişkinlere oranla çocukların durumu daha zor kabullenmesinden dolayı çerez, atıştırmalık ve bisküvi gruplarına da glutensiz ürünleri ekleyecekleri bilgisini verdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.