Gıda Hattı

Un Sanayicileri Teşviklerden Şikayetçi

16 Nisan 2007, 17:15
Paylaş

Türkiye'nin ihracat dahil 15 milyon tonluk un ihtiyacı olmasına rağmen, 36 milyon tonluk kapasiteye sahip olduğunu, buna rağmen fabrika yatırımlarının devam ettiğini söyleyen un sanayicileri; devleti rasyonel olmaya davet ederek, sektöre yönelik teşviklerin kaldırılmasını istediler.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu tarafından Antalya'da düzenlenen Buğday ve Una Değer Katma Kongresi'ne katılan un sanayicileri, un fabrikası sayısının bin 500'e ulaştığını, birleşme ve kapanmalarla bu sayının 300'lere düşmesi gerekliliğine dikkat çektiler. Atıl kalan yüzlerce fabrika binası ve milyonlarca dolarlık makineye rağmen sektöre yapılan yatırımların devamının milli ekonomiye zarar verdiğini dile getiren sektör temsilcileri, gelişmiş ülkelerde yaşanan sektörel konsolidasyon sürecinin Türkiye'de de yaşanacağının altını çizerek, bu sürecin sağlıklı yürütülmesi için herkesi göreve çağırdı.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen, konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Burada önemli olan unsur, sektörün konsolidasyonu sağlıklı bir şekilde sindirerek, rasyonel bir yapıya ulaşmasıdır. Federasyon olarak bu konuda üyelerimize bir anlamda terapi uyguluyoruz” dedi. Federasyon Genel Sekreteri ve Türkiye Gıda Meclisi Başkan Vekili Edip Aktaş da, “Sektörde inovasyon dönemi başlıyor. İnovatif çözümlerin başında konsolidasyon geliyor. Bu sürecin mümkün olduğu kadar sağlıklı bir geçişle noktalanması gerekiyor. Ondan sonraki adım ise her konsolidasyon sonrasında olduğu gibi şirket evlilikleridir. Batı'da yaşananlar bu konuda bize örnek olacak” şeklinde konuştu.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Bandırma Has Un AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ata Toru, “Bu kadar fazla atıl kapasiteye sahip olan her sektör konsolidasyonu yaşamak zorunda. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman onların da bu süreçten geçtiğini görüyoruz. Ancak sektör olarak konsolidasyonu konuşurken, devlet teşvikini sürdürüyor ve biz bunu olumlu karşılamıyoruz. Bu teşviklerle milli servetin heba olduğunu düşünüyoruz” görüşünü dile getirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.