Gıda Hattı

Un Fiyatları Zorladı İstanbul'da Ekmeğe Yüzde 10 Zam Yolda

19 Mart 2008, 18:01
Paylaş

İstanbul'da bir haftaya kadar ekmeğe yüzde 10 zam gelmesi, kilogram fiyatının 2.5 YTL'den 2.75 YTL'ye çıkması bekleniyor.

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer "Birim maliyet artıyor. Dolayısıyla ekmeğe değerinin üzerinde zam yapmak durumundayız" dedi. Özer, İstanbul'da bir haftaya kadar ekmeğe yüzde 10 gibi bir zam geleceğini, 75 YKr olan 300 gram ekmeğin 80 YKr olacağını, kilogram fiyatının da 2.5 YTL'den 2.75 YTL'ye çıkacağını belirtti.

Özer İstanbul'da günlük 18 milyon adet ekmek üretildiğini, bunun 2 milyonunun ise israf edildiğini belirtti.

Soğanlısından, zeytinlisine, elmalısından üzümlüsüne kadar 100'e yakın çeşitte ekmek üretilen Ankara'da, günde 4.5 milyon ekmek tüketiliyor. Ekmeğin 150 gramı Ankara'da 30 Ykr'ye satılıyor. Başkent'teki en pahalı ekmek ise kilosu 5.32 YTL'den satılan Alman tahıl ekmeği.

Guinness Rekorlar Kitabının geçen yıl ki basımında "en çok ekmek tüketen ülke" olarak yer alan Türkiye'de, yılda kişi başına ortalama 200 kilogram ekmek tüketiliyor. Yaklaşık 4.5 milyon insanın yaşadığı Ankara'da ise kişi başına günde 1 ekmek düşüyor.

Bir kilo ekmek almak için Şırnak'ta sadece 70 YKr ödenirken, aynı ekmeğe Kocaeli'nde 2.5 YTL ödeniyor. Samsun'da 200 gram ekmek 40 YKr'den satılırken, buğday fiyatlarına yapılan son zamların ardından, ekmeğe zam yapılması için görüşmelerin sürüyor. Edinilen bilgiye göre, halen Samsun'da 400 gram buğday ekmeği için 80 YKr, 800 gram için de 1 YTL 60 YKr fiyat uygulanıyor. Kocaeli'de halen 40 YKr olan 200 gram ağırlığındaki ekmek, 8 Mart Cumartesi gününden itibaren 160 grama düşürüldü ve 40 YKr'den satılıyor.

Kayseri'de 200 gram ekmeğin satış fiyatı 35 YKr. Ancak, son dönemde üreticiler arasında yaşanan rekabet, ekmek fiyatlarını düşürdü. Günlük ortalama 700 bin civarında ekmeğin tüketildiği Kayseri'de, rekabet nedeniyle 200 gram ekmeğin fiyatı bazı fırınlarda ve marketlerde 20 YKr'ye kadar düştü.

Nevşehir'de 200 gram ağırlığındaki ekmek 30 YKr'dan satılıyor. Üreticilerin zam talepleri nedeniyle ekmeğin fiyatının yeniden düzenlenebileceği kaydediliyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki illerde ekmek fiyatlarına zam uygulanacağı bildirildi. Ekmeğin maliyetinde yaşanan artış nedeniyle sıkıntı yaşayan Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Batmanlı fırıncılar, ekmek fiyatlarına yapılacak zammı bekliyor. Diyarbakır Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Güngör, buğdayda yaşanan fiyat artışına bağlı olarak un fiyatlarının da arttığını, bu artışın ekmek fiyatlarına da yansıyacağını söyleyerek, "Bir çuval unun fiyatı 40 YTL oldu. Kentimizde 190 gram ekmek 35 YKr'a satılıyor. Son yapılan girdi fiyatlarındaki zamları da göz önüne alarak ekmek fiyatlarında yüzde 20-25'lik bir artış düşünüyoruz" dedi. Antalya, Isparta ve Burdur'da fırıncılar ekmeğe zam yapma hazırlığında... Antalya Fırıncılar Odası Başkanı Kazım Buhurucu, ekmek zammı için görüşmelerin sürdüğünü belirterek, 300 gram ekmeği 70 YKr'den satmayı düşündüklerini söyledi.

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, 50 kilogramlık bir çuval un fiyatının son 1 yılda yüzde 60'a yaklaşan oranlarda artış gösterdiğini, bu yüzden zammın kaçınılmaz olduğunu iddia etti. Honça, 1 kilogram ekmeğin 2.5 YTL olması gerektiğini bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.