Gıda Hattı

Un Fiyatları Yüksek Seyirde Devam Ederse Ekmeğe Zam Kaçınılmaz

6 Temmuz 2007, 15:13
Paylaş

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, kuraklık ve üretimin düşmesi gerekçesiyle un sanayicilerinin spekülatif bir şekilde un fiyatlarını artırdığını belirterek, "Un fiyatları düşürülmezse, ekmekte yüzde 10-15'lik zam kaçınılmaz" dedi.

Balcı, düzenlediği basın toplantısında, kuraklık nedeniyle buğday rekoltesinde yüzde 10'luk bir düşüş yaşandığını, bunu fırsat bilen tüccarın da sürekli buğday topladığını söyledi. Üreticinin de fiyatlarda artış beklentisi ile ürününü satmadığını anlatan Balcı, normalde 1-1,5 milyon ton stok bulundurması gereken Toprak Mahsulleri Ofisi'nin stoklarının ise 300 bin ton düzeyinde kaldığına işaret etti. Bu gelişmeleri fırsat bilen un sanayicilerinin 50 kg'lık unun çuval fiyatını 32 YTL'den 37-39 YTL'ye yükselttiğini kaydeden Balcı, "TMO'nun stoklarının düşük düzeyde kalması, tüccarın iştahını kabartıyor. Fiyat artışı beklentisi ile daha fazla buğday alıp stokluyorlar. Un fiyatlarındaki yüzde 17-20'lik artışı gerektiren bir durum şu anda yok. Gerekli önlemler alınıp un fiyatlarındaki artış düşürülmezse, ekmekte yüzde 10 fiyat artışı zorunlu olur."

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), piyasada "buğday rekoltesindeki düşüşün ekmek fiyatlarının artmasına neden olacağı" yönündeki spekülatif açıklamalar üzerine, buğday-ekmek fiyatı konusunda bir hesaplama yaptı. TMO'nun hesaplamalarına göre, ekmek maliyetleri içinde buğdayın payı yüzde 21 düzeyinde. Buna göre, piyasada 50 YKr'ye satılan 300 gramlık ekmeğin içinde 10 YKr'lik buğday var.

Hesaplamalara göre, unun maliyetinin yüzde 70'ini buğday oluşturuyor. Ekmeğin maliyeti içinde unun payı ise yüzde 30. Geri kalan yüzde 70'lik maliyeti, genel imalat giderleri, işçilik giderleri, fırıncı kârı, bayi ücreti oluşturuyor. Un maliyeti içinde buğdayın payının yüzde 70 olduğu dikkate alınırsa, ekmeğin maliyeti içinde buğdayın payı yüzde 21 düzeyinde bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.