Gıda Hattı

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda hangi bitkiler yetişiyor?

20 Eylül 2021, 09:52
Paylaş
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda hangi bitkiler yetişiyor?

Uzay görevindeki astronotların ihtiyacını karşılamak için hazırlanan gıdaların çoğu, uzun ömürlü, özel gıdalar. Peki taze olarak tüketilmesi gereken, raf ömrü kısa olan bitkisel ürünleri nasıl tükettiklerini hiç düşündünüz mü?

Uzay istasyonundaki yapay ışıklar ve özel sistemlerle bu ürünler astronotlar için yetiştiriliyor ve dünyadaki gibi taze bir şekilde tüketiliyor.

Euronews, Facebook, Instagram, Twitter ve Reddit gibi sosyal medya platformlarından, çok sayıda kullanıcının ‘astronotların uzayın yaşamına’ ilişkin sorularını toplandı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Luca Parmitano, bunların arasından en sevdiği soruları seçerek "Astronotumuza Sorun" serisinde her hafta bir kısmını cevaplandırdı.

Aşağıdaki videodan Luca’nın "Uluslararası Uzay İstasyonu'nda en iyi hangi bitkiler yetişiyor? Gelecekte Ay ve Mars üzerinde balık ve tavuk yetiştiriciliği ihtimalini nasıl değerlendiriyorsunuz? Teşekkürler" sorusuna verdiği yanıtı izleyebilirsiniz…

Videoda Luca ve ekip arkadaşı Andrew Morgan, bize uzayda yetiştirdikleri bitkileri ve bu bitkileri nasıl kullandıklarını anlatıyor...

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.