AramaArama
Gıda Hattı

Uluslararası toplum, iklim değişikliği hedeflerinin korunmasından yana!

7 Kasım 2017, 17:30
Paylaş
Uluslararası toplum, iklim değişikliği hedeflerinin korunmasından yana!

Almanya’nın Bonn kentinde devam eden BM İklim Değişikliği 23. Taraflar Konferansı’nda (COP23), Paris İklim Anlaşması’ndaki hedeflere bağlı kalınması gerektiği vurgulandı. AB, konferansta, anlaşmanın hedeflerine ulaşması konusundaki kararlılığın uluslararası toplum tarafından bir kez daha teyit edilmesi konusunda somut bir ilerleme olmasının beklendiğini açıkladı.

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne taraf ülkelerin bir araya geldiği ve Fiji Cumhuriyeti başkanlığında düzenlenen 23. Taraflar Konferansı (COP23), 6-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya'nın Bonn kentinde gerçekleştiriliyor.

cop23-bonn-2017-logo-gidahattiBakanlar ve hükümet görevlilerinin yanı sıra sivil toplum ve iş dünyasından temsilcileri bir araya getirecek olan konferansın açılış oturumunda, Paris İklim Anlaşması ilkelerine bağlı kalınması gerektiği vurgulandı. ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Paris Anlaşması’ndan çekileceğini söylemişti.

cop23-bonn-acilis-oturumu-gidahatti“Sorumluluktan kaçamayız”

COP23'ün Başkanlığını üstlenen Fiji Başbakanı Frank Bainimarama açılış konuşmasında, "Dünya genelinde birçok insan, karşılaştıkları olağanüstü durumlar sebebiyle zor koşullar altında yaşıyor. Dünya liderleri olarak bizim görevimiz, bu felaketlere karşı elimizden gelen her şeyi yapmaktır. Sorumluluklarımızdan kaçmayıp onları üstlenmemiz gerekiyor" dedi. Bainimarama, Fiji'nin yıl boyunca hükümetlerden tüm düzeylerden temsilciler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve insani yardım kuruluşlarının katılabileceği bir "Büyük Koalisyon" kuracağını açıkladı.

“Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’yle yolumuz açık”

Açılış oturumunda konuşan BM İklim Değişikliği Yönetici Sekreteri Patricia Espinosa da, hükümetler arasında yapılacak görüşmelerin, Paris İklim Anlaşması yapısının tamamlanması, etkisinin güçlenmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi için önemli bir adım niteliğinde olduğunu söyledi.

patricia-espinosa-gidahatti“Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'yle, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma hedefinde yolumuz açık” diyen Espinosa, Paris İklim Anlaşması'nın en önemli maddelerinden biri olan, global sıcaklığı 2°C’nin altında ve 1,5°C’ye olabildiğince yakın bir seviyede tutmanın öneminin altını çizerek, acilen bir gelişme yaşanması gerektiğini kaydetti. Espinosa, “2020'ye kadar hedeflediğimiz bütün sorumluluklarımızı tamamlamalıyız. Bu sebeple sera gazı emilimini azaltma konusunda verilen sözler ve finans yardımları çok önemli” diye konuştu.

AB, hedefler konusundaki kararlılık istiyor

AB ise konferansta, Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşması konusundaki kararlılığın uluslararası toplum tarafından bir kez daha teyit edilmesi konusunda somut bir ilerleme olmasının beklendiğini açıkladı.

AB Komisyonu’nun açıklamasında, Paris Anlaşması hükümlerinin uygulanmasına ilişkin teknik kurallar ve kılavuzların geliştirilmesi konusunda ilerleme kaydedilmesinin beklendiğinin altı çizildi. Oluşturulacak çalışma programının Polonya’nın Katowice kentinde düzenlenecek olan 2018 BM İklim Konferansı’nda (COP24) kabul edilmesi öngörülüyor.

cop23-bonn-2017-gidahattiTarımda kapsama alınacak 

AB, sera gazı salımını 2030 yılına kadar en az %40 azaltma hedefiyle oluşturduğu yasal çerçeveyi tamamlama sürecini ilerletiyor. Oluşturulan yasal çerçeve AB’nin emisyon ticareti sisteminin (ETS) gözden geçirilmesini de içeriyor. ETS 2020 sonrası için ulaşım, binalar ve tarım gibi halihazırda ETS dışında yer alan sektörler için emisyon azaltma hedefini de içerecek şekilde gözden geçirilecek. Ayrıca arazi kullanımı ve ormancılık konuları da AB'nin iklim değişikliği için oluşturulmakta olan yasal çerçeveye entegre edilecek.

AB Komisyonu, AB'nin düşük karbonlu ekonomiye geçişini ve düşük karbonlu ulaşımı kolaylaştırmayı hedefleyen bir “Temiz Ulaşım” yasa tasarısı da 8 Kasım’da sunmayı planlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.