AramaArama
Gıda Hattı

Uluslararası İyilik Ödülleri sahipleri açıklandı

10 Mart 2016, 16:52
Paylaş
Uluslararası İyilik Ödülleri sahipleri açıklandı

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Uluslararası İyilik Ödülleri’nin bu yılki sahipleri, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez tarafından açıklandı. Türkiye ve dünyadan bin 100 hikâyenin arasından seçilen 7 iyilik hareketine, 13 Mart’ta  Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenle ödülleri verilecek. Görmez, “Değerlendirmelerde, hikayelerin özgün ve orijinal, yaşanmış ve güncel olmasını, dünya için umut olmasını, sonuç bakımından insana ve çevreye katkı sağlamasını, insani yardım, sağlık, eğitim ve çevre alanında yapılmasını önemsedik” dedi.

Türk Diyanet Vakfı’nın bu yıl ikincisini düzenlediği “Uluslararası İyilik Ödülleri”nin sahipleri açıklandı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Uluslararası İyilik Ödülleri'' için ulusal ve uluslararası alanda 8 farklı dilde, yaşanmış bin 100 hikâyenin dört ayrı komisyon tarafından değerlendirildiğini kaydetti.

Birbirinden özel bin 100 insan hikâyesi arasından seçilen 7 iyilik hareketine, 13 Mart Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sudan eski Cumhurbaşkanı Abdurrahman Swar Ez-Zeheb, bakanlar, milletvekilleri, akademisyenler, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda kişinin katılımı ile ödüller sahiplerini bulacak.

 Yeryüzünde iyiliğin egemen olması için

Dmehmet-gormez-gidahattieğerlendirme kriterlerini basın mensuplarıyla paylaşan Görmez, “Hikayelerin özgün ve orijinal, yaşanmış ve güncel olmasını, dünya için umut olmasını, sonuç bakımından insana ve çevreye katkı sağlamasını, insani yardım, sağlık, eğitim ve çevre alanında yapılmasını önemsedik. Türkiye Diyanet Vakfı olarak son yıllarda, ülkemizde ve yedi kıtada insanlığın hizmetinde olmak ve yeryüzünde iyiliğin egemen olması için çalışmak gibi iki önemli hedef üzerinde durduk. Günümüzde tüm insanlığı kuşatan şiddet, terör, nefret, düşmanlık, ırkçılık, ayrımcılık ve işgallerin yol açtığı tablo, iyiliğin yeniden İslam coğrafyasında ve bütün dünyada hâkim kılınması için seferber olunmasını zorunlu kılmaktadır.” şeklinde konuştu.

‘Farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz’

Görmez, iyilik için yaşamayı varoluş sebebi olarak gördüklerini, bu noktadan hareketle iyiliği yaymak, iyiye ve iyiliğe olan farkındalığı artırmak için her yıl Türkiye Diyanet Vakfı’nın kuruluş yıldönümü olan 13 Mart’ta, Türkiye ve dünya genelindeki iyilik öncülerine ödül takdim etmek üzere Uluslararası İyilik Ödülleri Programı düzenlediklerini belirtti. Görmez, “Vakfımızın kuruluş yıldönümlerini bir iyilik hareketine dönüştürerek Türkiye’de ve dünyada hizmet götürdüğümüz bütün ülkelerde iyilik konusunda, hayır konusunda, ihsan konusunda bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.” dedi.

iyilik-odulleri-mehmet-gormez-gidahattiBu yılki tema: ‘Dünyayı iyilik değiştirecek’

İlki geçen yıl gerçekleştirilen program kapsamında toplumsal meselelerin çözümünde inisiyatif kullanan ve iyiliğin çoğaltılmasına hizmet eden 6 yaşanmış iyilik hikayesinin ödüllendirildiğini hatırlatan Görmez, “Bu yıl da ‘Dünyayı iyilik değiştirecek’ temasıyla düzenlediğimiz, 2. Türkiye Diyanet Vakfı İyilik Ödülleri’ni, 13 Mart tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde, uluslararası misafirler, üst düzey devlet erkânı ve vatandaşlarımızın katılımıyla gerçekleştireceğiz. ‘Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar’ sloganıyla yola çıkan Vakfımızın, uluslararası bir iyilik hareketi olarak kuruluşunun 41. yılında, iyiliğin toplumun her alanına yayılmasına ve İslam coğrafyasında yeniden barış, huzur ve kardeşlik ortamının tesis edilmesine katkıda bulunmak amacıyla 3’ü ülkemizden, 4’ü de dünyanın farklı bölgelerinden olmak üzere 7 iyilik öncüsüne ödül vereceğiz” diye konuştu.

1.100 hikâye arasından seçilen 7 iyilik öncüsü

Görmez, konuşmasına şöyle devam etti: “Diyanet İşleri Başkanlığımızın il ve ilçe teşkilatları, yurtdışı temsilcilikleri, Türkiye Diyanet Vakfının 135 ülkede iş birliği yaptığı kurumlar, internet ve medya taramaları ile 8 farklı dilde bin 100 civarında hikâye oluşturulan komisyonlar tarafından titizlikle incelendi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde yurtdışından ve ülkemizden 1.100 yaşanmış iyilik hikâyesi içerisinden belirlenen 7 iyilik öncüsüne ödül takdim edeceğiz. Ayrıca Vakfımızın kuruluş tarihi olan 13 Mart’ın içerisinde yer aldığı haftayı “İyilik Haftası” olarak belirledik. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz. İyilik Haftası ve iyilik ödülleri, vakfımızın iyilik kavramıyla bütünleşmesine hizmet edecektir.”

Ödüle layık görülen isimler

Komisyonlar tarafından ciddi bir çalışma ve titiz bir değerlendirme sonucunda bu yıl Uluslararası İyilik Ödülü verilmesi kararlaştırılan isimler şöyle:

Cumhurbaşkanı olarak ömrünün sonuna kadar bu makamda kalabilecekken kendini iyiliğe adayan, Afrika’nın en köklü sivil toplum kuruluşlarından ‘‘Munazzama ad-Dawa al-İslamiyye’’yi 40’ı aşkın Afrika ve Asya ülkesinde faaliyeti olan uluslararası bir sosyal yardım kurumuna dönüştüren Sudan eski Cumhurbaşkanı Abdurrahman Muhammed Swar Ez-Zeheb; Doğu Asya Barış Ödülünü alan ilk Malezyalı kadın olan ve 2003 yılından bu yana çatışma ya da afet bölgelerinde doktor olarak görev yapan, yaralı ve hastalara şefkat dolu ellerini uzatan Jemilah Mahmood; kalbi ve vicdanının sesine kulak vererek Gazze’de başlayan acımasız İsrail bombardımanının ardından oraya gitmek ve bu çaresizliğe bir nebze olsun çare olmak için konforlu yaşamından, hatta canından bile vazgeçen Norveçli Dr. Mads Gılbert; Şırnak’ta kendini hiç düşünmeden çatışmada yaralanan polise siper olan er İsmail Ertem; küçük Leyla’nın ardından, kronik hastalıklarla mücadele eden çocukların hayallerini gerçekleştirerek “Leyla’dan Sonra Hareketi”nin ilk öncüleri olan genç doktor adayları Övgü Sinem Buğan, Yüsra Betül Medik ve Kübra İlicepınar; 19 yaşında İslam’ı seçen Avustralyalı bir akademisyen, sevgi dolu bir anne ve gerçekleştirdiği sosyal projelerle ülkesinde tanınan bir aktivist olan Susan Carland; 25 yıldır insanlara yardım eden, yoksulları, düşkünleri kollayan, muhtaçların, çaresizlerin yardımına koşan, yardımsever Osman Gerem bu yılki “Uluslararası İyilik Ödülleri’nin sahibi oldular.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.