Gıda Hattı

Uluslararası Ve İç Piyasada Buğday Fiyatları Eşitlendi

25 Eylül 2007, 23:58
Paylaş

Dünya fiyatlarının çok üzerinde olmasıyla eleştirilen Türk buğdayının, kuraklık nedeniyle hububattaki artış nedeniyle dünya fiyatlarıyla eşitlendiği belirtildi. Orta Anadolu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Aysun Çınar, Türkiye'de bu yıl yaşanan kuraklığın aslında dünyada önemli buğday üreticileri olan Kazakistan, Rusya gibi ülkeleri de olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

Bu yıl yaşanan global kuraklık nedeniyle tüm dünyada rekoltenin azaldığını, buna bağlı olarak da buğday fiyatlarında çok ciddi fiyat artışları olduğunu ifade eden Çınar, "Dünya fiyatlarının çok üzerinde olmasıyla eleştirilen Türk buğdayı, kuraklık nedeniyle hububattaki artışla dünya fiyatlarıyla eşitlenmiş oldu. Dünyada buğdayın tonu geçtiğimiz yıl yaz döneminde 180-200 dolar arasındayken bugün fiyatlar 380-400 dolara yükseldi. Halen aynı standartlara sahip kırmızı buğdayın Türkiye'de tonu da 400 dolar seviyesinde bulunuyor. Buğdayımızın fiyatı dünya fiyatlarıyla eşitlendiği için bundan sonraki yıllarda uluslararası piyasalarda çiftçimizin rekabet gücü artar" dedi.

Türkiye'nin yıllık buğday ihtiyacının 17.6 milyon ton olduğunu, bu yılki rekoltenin ise bu rakamın 300-400 bin altında gerçekleştiğini ifade eden Çınar, "TMO yetkilileriyle sürekli temas halindeyiz. Şu an iç piyasada, çok acil bir buğday ihtiyacı yok. Yine de TMO, 800 bin ton buğday ithalatı için görüşmelerini sürdürüyor. Türkiye'de bu yıl ortaya çıkan buğday açığı, TMO'nun kısa süre içinde yapacağı ithalatla kapatılacak. Bu ithalat gerçekleştiğinde zaten sıkıntımız kalmayacak" diye konuştu.

Çınar, dünyayı etkileyen bu kuraklığın Türkiye'de önümüzdeki dönemde buğday fiyatlarını biraz daha artırabileceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.