Gıda Hattı

Uluslararası Gıda Ticaretinde Yeni Eğilimler Semineri İİB'de Gerçekleştirildi

21 Haziran 2007, 17:27
Paylaş

İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin organizasyonu ve Kalite Sistem Laboratuarlar Grubu katkılarıyla, 13 Haziran 2007 tarihinde IFS Uluslararası Gıda Standardı Kurumunun Başkanı ve Alman Perakendeciler Birliğinin (HDE) Gen. Sek. Yrd. Stephan Tromp, ISACert (International Supplier Auditing) Direktörü Marjan Smit ve Kalite Sistem Laboratuarlar Grubu Yöneticisi Samim Saner’in sunumlarıyla “Gıda Güvenliği Uygulaması ve Uluslararası Gıda Üretimi ve Ticaretinde Belgelendirmenin Önemi” konulu seminer düzenlendi. Seminer ISACert Direktörü Marjan Smit’in “Küresel Gıda Güvenliği İnisiyatifi (GFSI)” konusunda sunumuyla başladı.

Dünyada önde gelen perakendeciler tarafından özellikle “Özel Etiketli Ürünler” için geliştirilmiş gıda güvenliği konusunda bir girişim olan GFSI , mevcut haliyle gıda güvenliği alanında verilmekte olan 4 kalite standardını kabul etmektedir.

Bunlar;

• BRC (British Retail Consortium) : İngiliz perakendeciler tarafından kabul gören ve “due diligence” (sorumlu olunan tüm gerekliliklerin yerine getirimi) kavramı üzerine oturtulmuş kalite standardı.

• IFS (International Food Standard): Başlangıçta Alman perakendecileri tarafından geliştirilen daha sonra Fransız perakendeciler tarafından da benimsenen gıda standardı.

• Dutch HACCP: Hollanda HACCP Standardı

• SQF (Safe Quality Food): HACCP, Codex, ISO and Quality Management Systems prensipleri çerçevesinde geliştirilen gıda kalite standardı.

Marjan Smit sunumunda, adı geçen standartlardan ilk ikisinin Türkiye’de uygulandığı diğer ikisinin uygulanmadığını, ayrıca ISO 22000 standardının GFSI tarafından kabul görmediğini de belirtti.

Seminerde Marjan Simit’den sonra söz alan IFS Kurumu Başkanı Stephan Tromp kısaca kendi standartları hakkında bilgi vererek açıklamalarda bulundu. IFS’in oluşum sürecine değinen Tromp, 2002 yılında Alman Perakendeciler Birliği tarafından temelleri atılan standardın, ilk olarak 2003 yılında uygulamaya konulduğunu ve aynı yolun Fransız Perakendeciler Birliği’nin de oluşuma katkısı ile standardın yeni bir versiyonunun tanımlandığını kaydetti. 2006 yılında IFS in lojistik alanında standartlarının da belirlendiğini kaydeden Tromp, 2007 yaz aylarında IFS in son versiyonunun tamamlanacağını belirtti ve ardından IFS hakkında teknik açıklamalarda bulundu.

Seminerde son olarak söz alan Kalite Sistem Laboratuarlar Grubu Yöneticisi Samim Saner gıda güvenliği alanındaki uygulamalardan bahsederek Türk üreticilerin ne gibi haklara sahip olduğu ve gıda güvenliği hususunda zirai ilaç kalıntısı ve kalite dışında başka ne tür hassasiyetlerin olabileceği (çocuk işçi çalıştırma) hakkında katılımcıları aydınlattı. Kalite Sistem Laboratuarları’nın verdiği hizmetlerden bahseden Saner, amaçlarını “Gıda tedarik zincirinde “Çiftlikten Çatala” her aşamada gıda zincirine güveni arttırarak, ürüne değer katmak ve uluslararası dolaşımını kolaylaştırmaktır.”diye kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.