AramaArama
Gıda Hattı

Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi başladı

29 Nisan 2015, 17:55
Paylaş
Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi başladı

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen Ulusal Zootekni Öğrenci Kongresi’nin 11.’si, 30 Nisan’da “Ülkemiz Hayvancılığının Geleceği” Çalıytayı ile sona erecek.

DÜ Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongreye Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Denli ile Türkiye’nin birçok üniversitesinden çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Rektör Saraç, Diyarbakır’ın ve Dicle Üniversitesi’nin her alanda birçok akademik başarıya imza attığını belirterek, katılımcılara kongreden arda kalan zaman diliminde Diyarbakır’ın tarihi ve doğal güzelliklerini de muhakkak suretle görmeleri tavsiyesinde bulundu.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Muzaffer Denli de, “Geleneksel hale gelmiş bu kongreyi Diyarbakır’da düzenlemekten ve sizleri burada ağırlamaktan guru duyuyoruz. Sizler geleceğe yön verecek olan gençlerin böylesine güzel etkinliklerde başrol oynaması bizleri mutlu ediyor. Umarız ülkemiz hayvancılıkta çok daha iyi yerlere gelir.” diye konuştu.

Tarımın ana kollarından biri olan hayvancılığın bir çalıştay kapsamında Diyarbakır’da tartışılacak olmasının kendileri adına gurur kaynağı olduğunu kaydeden Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bükün de, “Dünya nüfusu hızla artarken, başta çayır- mera, orman ve tarım alanlarının azaldığı bir dönemde, gıda kaynakları, tarım alanları ve hayvancılığın önemi daha fazla artacaktır. Bizler de çalışmalarımızı bu doğrultuda yapmalıyız. Kongrenin gerçekleşmesinde yardımlarını eksik etmeyen tüm kurumlara, başta Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

İlk gün öğrenci sunumlarının yapılacağı kongrenin ikinci gününde, sektör temsilcilerinin katılımıyla, “Ülkemiz Hayvancılığının Geleceği” Çalıştayı gerçekleştirilecek.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.