Gıda Hattı

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt tavsiye satış fiyatını 1,5 TL artırdı

29 Kasım 2021, 22:31
Paylaş
Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt tavsiye satış fiyatını 1,5 TL artırdı

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Aralık ayı sonuna kadar 3,70 TL/Litre olarak uygulanacak soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını, 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 4,70 TL/Litre olarak belirledi. Konsey, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecek.

Gıda Komitesinin çiğ süt fiyatını yeniden değerlendirmek üzere en kısa sürede toplanması kararı aldığı Ulusal Süt Konseyi (USK), 29 Aralık’ta yaptığı toplantıda, çiğ süt tavsiye satış fiyatını artırdı.

USK’nın çiğ süt tavsiye fiyatı kararı

USK’dan yapılan açıklamada, 16 Haziran 2021 tarihinde 1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatının 3,20 TL/Litre olarak belirlendiği hatırlatılarak, şöyle denildi:

“Çiğ süt üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını belirlemek üzere 29.11.2021 tarihinde toplanmıştır.

Bu kapsamda 08 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 TL/Litre olarak belirlenmiştir.

Fiyatta protein ve yağ değerleri baz alınacak

Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında;

2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için ± 7 Kuruş fark uygulanacaktır.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.”

USK’nın çiğ süt tavsiye satış fiyatına ilave olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı 0,20 TL/Litre destek primi veriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.