Gıda Hattı

Ulusal Süt Konseyi 2007 İçinde Kurulacak

7 Aralık 2007, 09:42
Paylaş

Süt sektöründe üretici ile sanayiciyi yıllardır karşı karşıya getiren fiyat ve kalite sorununa çözüm olması beklenen Ulusal Süt Konseyi kuruluyor. İlk toplantısını geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapan süt komisyonu 7 kişiden oluşan yönetim kurulunu da belirledi. Konseyin en geç yıl sonunda kurulması planlanıyor.

Ulusal Süt Konseyi'nin kurulması için geçtiğimiz günlerde Ankara’da bir araya gelen taraflar Konseyi en geç 2007 sonunda kurma kararı aldı. Toplantıda süt piyasasının düzenlenmesi ve AB’ye uyum sağlaması için kuruluş çalışmalarına 2000 yılında başlanan Ulusal Süt Konseyi’nin 7 kişiden oluşan yönetim kurulu üyeleri ve 2 öğretim görevlisinden oluşan danışman üyesi de belirlendi. Konseyin ilk amacı ise AB standartlarında süt üretimini gerçekleştirmek.

Hayvancılık sektörünün sorunlarına çözüm bulabilmek için Konseyin kurulmasının çok önemli olduğunu belirten Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Halil Tokoğlu, böylece yıllardır süren üretici sanayici kavgasına da bir son verileceğini söyledi.

Konsey kurulur kurulmaz AB süt konseyine üyelik için başvuracak

Komisyon olarak hem üreticiyi hem de sanayiciyi memnun edecek fiyatlarda istikrar sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Tokoğlu, konsey sayesinde kaliteli süt üretenlerin sütü değerinde satacağını üretmeyenlerin ise kaliteli üretim için çaba harcayacağını söyledi.

Hay-Koop, Ör Koop, Damızlık Birliği, Süt Üreticileri Birliği, SETBİR, Tarım Bakanlığı yetkilileri ve iki üniversite hocasından oluşan Süt Komisyonu’nun ilk toplantısında yurt dışına yönelik de çalışmalar yapılacağı yönünde kararlar oluştuğuna dikkat çeken Tokoğlu şöyle konuştu:

“AB’de İDF denilen bir kurum var. Hükümetin İDF’ye başvurması gerekiyor. Onunla ilgili şimdi üniversite hocaları çalışma yapıyor. Bu yıl içerisinde Süt Konseyi’nin oluşturulup bundan sonra Avrupa Süt Konseyi’ne üye olunması kararı çıktı.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.