AramaArama
Gıda Hattı

Ulusal Kırmızı Et Konseyi, sektör sorunlarına çözüm arayışında!

12 Aralık 2016, 12:19
Paylaş
Ulusal Kırmızı Et Konseyi, sektör sorunlarına çözüm arayışında!

Ahmet Hacıince başkanlığındaki Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu, sektörün sorunlarını yerinde incelemek amacıyla Gaziantep’te besicilerle bir araya geldi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Yönetim Kurulu, kırmızı et sektöründe sahada yaşanan sorunları dinlemek ve çözüm önerilerini ele almak amacıyla 10 Aralık 2016 tarihinde Gaziantep’te bulunan besi işletmelerine ziyarette bulundu.

ulusal-kirmizi-et-konseyi-isletme-gidahattiUKON Yönetim Kurulu Gaziantep'te toplandı

Gaziantep programı kapsamında besi işletmelerini ziyaret eden UKON Yönetim Kurulu, Ahmet Hacıince başkanlığında yönetim kurulu toplantısını da yaptı.

Kırmızı et üretiminde yaşanan sorunların kapsamlı olarak ele alındığı toplantıda yapılan değerlendirmelerde şu sorunlar öne çıktı:

"-Besilik hayvan materyali ithalatında sürekli ve yeterli hayvan temininin sağlanamaması nedeniyle besi işletmeleri düşük kapasite ile üretim yapmaktadırlar. Bu durum işletme maliyetlerini ve kırmızı et üretimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle işletmeler kesime gelen hayvanlarını yeni hayvan girişi gerçekleşene kadar bekletmeyi tercih etmektedirler. Bu da sektörde et üretim miktarlarında dalgalanmalara neden olmaktadır.

hayvancilik-isletme-gidahatti-İç piyasadan besilik hayvan temini ise sağlık problemleri, hayvan kayıtlarındaki eksiklikler, yüksek miktarlardaki alımın getirdiği fiyat istikrarsızlığı gibi nedenlerle küçük işletmeler (0-100 baş) dışındaki işletmeler için uygun görülmemektedir.

-Çiğ süt fiyatlarındaki gerilemeye bağlı olarak damızlıklardan elde edilen erkek buzağı fiyatlarında görülen artışlar da besi materyali fiyatlarına olumsuz olarak yansımaktadır.”

ukon-gaziantep-gidahattiBesi maliyet çalışması

UKON Yönetim Kurulu Toplantısında, üç ayda bir yayınlanmaya başlanan besi maliyet çalışması üzerinde de değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda, çalışmanın sektördeki maliyet fiyatlarını objektif olarak ortaya koyduğu dile getirildi.

Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, besi işletmelerinin kendilerine göre farklı sorunları olabileceğini, ancak Konsey olarak görevlerinin ulusal bazda tüm sektörü kapsayacak şekilde çözüm üretmek olduğunun altını çizdi. Hacıince, bu kapsamda yerli üretimin geliştirilmesini hedef aldıklarını ve Bakanlık tarafından atılan adımları desteklediklerini ifade etti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.