Gıda Hattı

Ulrike Meinhof kimdir? Ulrike Meinhof hayatı

7 Ekim 2021, 12:59
Paylaş
Ulrike Meinhof kimdir? Ulrike Meinhof hayatı
Ulrike Meinhof kimdir? Kızıl Ordunun liderlerinden biri olan Ulrike Meinhof hayatı hakkında tüm merak ettiklerinizi gidahatti.com olarak sizler için hazırladık. Doğum günü olan bugünde hakkında araştırma yapılıyor.

Ulrike Meinhof kimdir? Ulrike Meinhof hayatı ve eserleri hakkında pek çok konu araştırılıyor. Ulrike Meinhof nereli ve özel yaşamına dair merak edilenler...

Ulrike Meinhof

asıl adı; Ulrike Marie Meinhof

doğum; 7 Ekim 1934

ölüm; 9 Mayıs 1976

mesleği; Alman radikal sol kanadın militanı ve gazeteci.

Oldenburg'da doğan Meinhof, Baader-Meinhof Grubu olarak da bilinen Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun kurucularından biriydi.

Ulrike Meinhof kimdir
Ulrike Meinhof

Ulrike Meinhof hayatı

İlk başlarda nükleer karşıtı hareketin bir üyesiydi ve konkret adlı radikal sol gazetenin editörüydü. 1961 yılında bir komünist olan Klaus Rainer Röhl ile evlendi. Bu evlilikten Bettina ve Regine adlı ikizleri oldu.

1968 yılında boşanan Meinhof, Berlin'deki daha radikal solcuların arasına karıştı. Sol kanadın kullandığı sıradan mücadele araçlarının etkisizliği nedeniyle hüsrana uğrayan Meinhof, 1970 yılında Andreas Baader'in hapishaneden kaçmasına yardım etti ve daha sonra kimi soygunlarda ve sanayi siteleriyle Amerikan askeri üslerinin bombalanması eylemlerinde rol aldı. Grup Alman basını tarafından hemen "Baader-Meinhof Çetesi" olarak adlandırıldı. Meinhof şehir gerillası kavramı da dahil olmak üzere grubun ürettiği pek çok broşür ve manifesto kaleme aldı. Bunlar sıradan insanın sömürülmesi ve kapitalist sistemi suçlayan yazılardı.

Ulrike Meinhof kimdir
Ulrike Meinhof

1972'de Langenhagen'de yakalandığında "ön duruşmalarda" 8 yıl cezaya çarptırıldı. Kendisine ömür boyu hapis cezası veren duruşmalar sırasında 9 Mayıs 1976'da JVA Stuttgart-Stammheim'daki hücresinde "ölü bulundu". Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun üyeleri de dahil olmak üzere pek çok insan daima, onun Alman iktidarının temsilcileri tarafından öldürüldüğünü söylediler.

2002 yılında, Meinhof'un beyninin ailesinin izni olmadan kafatasından çıkarıldığı ve üzerinde çalışmalar yapıldığı ortaya çıkarıldı. Magdeburg Üniversitesi'nden Bernhard Bogerts 1960'larda Meinhof'un beynine yapılan bir ameliyat sonucu eylemci yapıldığı gibi bir iddiada bulundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.