Gıda Hattı

Ülkesinin itirazlarına rağmen yeniden AB Konseyi Başkanı seçildi

10 Mart 2017, 13:20
Paylaş
Ülkesinin itirazlarına rağmen yeniden AB Konseyi Başkanı seçildi

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı olarak görev süresi 31 Mayıs’ta dolacak olan Donald Tusk, ülkesi Polonya’nın karşı çıkması ve ret oyuna karşılık, diğer AB ülkelerinin desteğiyle yeniden Konsey Başkanlığına seçildi.

AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Brüksel’de toplanan Liderler Zirvesi’nin ilk gününde, Donald Tusk’ın görev süresinin 31 Mayıs’ta dolacak olması nedeniyle AB Konseyi Başkanlığı seçimi yapıldı.

Tusk, ülkesi Polonya'nın itirazına ve ret oyuna rağmen, 1’e karşı 27 oyla, ikinci dönem için tekrar başkan seçildi. Bunun üzerine Tusk’un seçilmesine itiraz eden Polonya Başbakanı Beata Szydlo, AB Liderler Zirvesi Sonuç Bildirisini bloke etti.

AB Konseyi Başkanı Tusk, görevini 2,5 yıl daha sürdürecek.

AB liderlerine teşekkür etti

AB Konseyi Başkanlığına yeniden seçilmesinin ardından bir açıklama yapan Donald Tusk, AB liderlerine "gösterdikleri güven" için teşekkür etti, "AB için elimden gelenin en iyisini yapacağım” ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanları, bugüne kadar genellikle oybirliği ile seçiliyordu. Konsey Başkanları, konsey toplantılarına başkanlık ediyor, ilgili konularda raporlar sunuyor, AB’yi liderler seviyesinde uluslararası platformlarda temsil ediyor.

ab-konseyi-baskani-donald-tusk-gidahatti Polonya neden itiraz etti?

Daha önce Polonya Başbakanlığı da yapan Donald Tusk’ın başkanlığına, ülkesi Polonya’nın karşı çıkışının gerekçesi, ülkenin içişlerine karıştığı iddiası.

Polonya’da Ekim 2015'te iktidara gelen muhafazakar Adalet ve Hukuk Partisi (PiS), AB Konseyi Başkanlığı öncesi merkez sağ partisi Vatandaşlar Platformu (PO) üyesi olarak, 2007-2014 yıllarında Polonya Başbakanı olarak görev yapan Tusk’u "ülkenin iç işlerine karışmakla" suçluyor.

Seçim öncesinde açıklamalarda bulunan Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Tusk’un seçilmesini onaylamadıklarını belirterek, “Tüm fikirlere saygı gösterilmeli. Polonya'nın görüşlerine karşı gelenler Avrupa'yı bölüyor. AB'nin temeli olan prensipleri savunacağız. Bizim mutabakatımız olmadan olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

Buna karşın AB ülkeleri, Polonya'nın tek başına bir kararı bloke edemeyeceğini belirtmişler ve Donald Tusk’un adaylığına destek vermişlerdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.