AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Ülkesel Toprak Bilgi Sistemi devreye girdi

Ülkesel Toprak Bilgi Sistemi devreye girdi
19 Eylül 2017, 16:57

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından Türkiye tarım topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek, Türkiye Topraklarının Organik Karbon Dağılım Haritası ile Türkiye Topraklarının Karbon Bütçesi Haritası oluşturuldu. Ülkesel Toprak Bilgi Sistemi web portalı da devreye alındı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından FAO destekli olarak 2012-2015 yılları arasında 1 milyonu aşkın bir bütçe ile yürütülen "Ülkesel Coğrafi Toprak Verimliliği ve Organik Karbon (TOK) Bilgi Yönetim Sistemi (UTF/TUR/057/TUR)" projesi kapsamında Türkiye Tarım Topraklarının bazı fiziksel (EC, pH, tekstür, kireç) ve kimyasal (Toplam N, aP, aK OM, aCa, aMg, aMn,aZc, aFe) toprak özelikleri belirlenerek coğrafi veritabanı ve haritalandırılması yapıldı. Yanı sıra Türkiye Topraklarının Organik Karbon Dağılım (%) Haritası ile Türkiye Topraklarının Karbon Bütçesi Haritası (t/ha) oluşturuldu.

turkiye-toprak-karbon-haritasi-gthb-gidahattiHaritalar paylaşıma açıldı

Ulusal ölçekteki koordinatlı (mekânsal) toprak verilerinin internet ortamında erişilebilirliğinin sağlanması, bu verilerin paydaşlara ulaştırılması, veri standartlarının geliştirilmesi, tematik haritalama ihtiyaçlarının giderilmesi, toprak veri tabanının güncellenmesi ve izlenebilirlik çalışmalarının geçekleştirilmesi amacıyla, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde yukarıda proje kapsamında elde edilen mekânsal verilerin internet üzerinden paylaşımını gerçekleştirmek üzere Ülkesel Toprak Bilgi Sistemi web portalı oluşturuldu.

İlk etapta Türkiye topraklarının %karbon dağılımı haritası ile Türkiye Toprakları karbon bütçesi haritası başta olmak üzere Türkiye topraklarının pH, Tuzluluk (EC), alınabilir fosfor (P2O5 kg/da), kireç (%), alınabilir potasyum (K2O kg/da), KDK, bünye haritaları hazırlandı. Haritalar, Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkez Araştırma Enstitüsü'nün resmi web sitesi (http://arastirma.tarim.gov.tr/toprakgubre) üzerinde kurulan "Ülkesel Toprak Bilgi Sistemi" portalında paylaşıma açıldı.

ulkesel-toprak-bilgi-sistemi-portal-gidahatti

Söz konusu portal, ülkemiz arazi yönetiminin planlanması çalışmalarında kullanılan en önemli kaynaklardan birisi olarak toprak veri tabanı ve haritalarına ulaşımı sağlayacak. Toplanan ve belli aralıklarla güncellenecek olan veriler, toprak haritalarının oluşturulmasında, tarım, ormancılık ve mera planlamalarında, çevresel etkilerin modellenmesinde, değişik mühendislik dallarında ve entegre tabii kaynakların planlanması ve korunması çalışmalarında da kullanılabilecek.

Ülkesel Toprak Bilgi Sistemi'ne ulaşmak için 

21 ayrı ürün için teknik talimat

Bu arada TAGEM Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanlığı koordinasyonuyla hazırlanan 21 ayrı üründe 18 adet Entegre Mücadele Teknik Talimatı, http://www.tarim.gov.tr/TAGEM sayfasında Diğer Faaliyetler başlığı altında yayınlandı.

nar-1-gidahattiEntegre Mücadele Araştırma, Uygulama ve Eğitim Politikası, Stratejisi ve öncelikleri hedeflerine uygun olarak revizyonu yapılan Antepfıstığı, Bağ, Buğday, Fındık, Kayısı, Mercimek, Mısır, Nohut, Örtü altında yetiştirilen sebzeler, Pamuk, Patates, Şeftali, Turunçgil, Zeytin ile revizyonla birleştirilen Elma armut ve ayva,  Kiraz ve vişne'ye ilave olarak, yeniden hazırlanan Nar ve Çeltik olmak üzere toplam 21 üründeki teknik talimatlarda, her bir ürün için hastalık, zararlı ve yabancı otlar tanıtılarak araştırmacı, yayımcı, eğitimci ve çiftçilerin yararına sunuldu.

Entegre mücadele teknik talimatlarında; biyolojik mücadele, biyoteknik yöntemler, dayanıklı çeşitlerin kullanımı, genetik mücadele, mekanik ve fiziksel mücadele ile kültürel tedbirler gibi kimyasal mücadeleye alternatif yöntemlere öncelik verilirken, alternatif mücadele yöntemleri ile kontrol altına alınabilen hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı kimyasal mücadele tavsiye edilmiyor. Kimyasal mücadele yapılması zorunlu ise, doğal düşmanlara, insanlara ve çevreye yan etkisi düşük olan, çevre dostu ve spesifik ilaçlar öneriliyor.

tarim-ilaci-gidahattiTalimatlarda, uluslararası kriterlere göre seçilen ve Entegre Mücadele Programları için uygun olan ilaçlar tavsiye edilirken, mecbur kalmadıkça riski yüksek olan ilaçlara yer verilmiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.