Gıda Hattı

Ülkemizde de satılan o ürün, ABD’de salgına yol açtığı için geri çağrıldı!

25 Mayıs 2022, 10:08
Paylaş
Ülkemizde de satılan o ürün, ABD’de salgına yol açtığı için geri çağrıldı!

Jif markalı fıstık ezmesi, ABD’de ortaya çıkan bir Salmonella (gıda zehirlenmesine yol açan bir tür zararlı bakteri) salgını nedeniyle geri çağrıldı.

ABD menşeli Jif fıstık ezmesi, dünyanın birçok ülkesinde popüler bir marka. Daha önce Procter & Gamble’a ait olan markanın şu anki sahibi The J.M. Smucker Co. Son günlerde markanın adı gıda zehirlenmesi vakaları ile anılıyor.

Jif fıstık ezmesi markasının üreticisi, ABD’deki 12 eyalette 14 insanın hastalandığı bir Salmonella salgını ile bağlantılı olarak bazı fıstık ezmesi ürünlerini geri çağırdı.

Salmonella nedir?

Salmonella oldukça ciddi, bazen ölümcül de olabilen bir enfeksiyona yol açan bir bakteri türü. Yaşlılar, çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler bu hastalıktan daha çok etkileniyor.

Sağlıklı bireyler bu enfeksiyondan etkilendiğinde ishal, ateş, bulantı, kısma ve karın ağrısı gibi belirtiler yaşayabiliyor. Nadiren görülen daha ciddi vakalarda ise bakteri kan dolaşımına geçiyor ve damar enfeksiyonuna yol açabiliyor.

Kısa bir süre önce Avrupa'da da benzer bir gıda kaynaklı enfeksiyon salgını yaşanmıştı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, konuyla ilgili 49 ürünü listeledi. Listelenen ürünlerin 1 tanesi hariç diğerleri; Lexington Ky’de, Ekim 2021 – Mayıs 2022 arasında üretilen aynı fıstık ezmesi ürününün farklı ebat ve ambalajları. Listedeki diğer ürün ise, Jif markalı kavanoz bal ürünü.

ABD’de yaşanan Salmonella enfeksiyonlarının görüldüğü 12 eyalet; Arkansas, Georgia, Illinois, Massachusetts, Missouri, Ohio, North Carolina, New York, South Carolina, Texas, Virginia ve Washington.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nde göre 14 vakanın 2’si hastaneye yatırıldı. Markanın şu anki sahibi The J.M. Smucker Co. sonraki adımları planlamak ve geri çağrılan ürünlerin ücret telafisini yapmak için federal yetkililerle işbirliği içerisinde olduklarını açıkladı.

Firma yaptığı açıklamada, “Neden olduğumuz bu sorun için özür diliyoruz. Önceliğimizin her zaman tüketicilere güvenli ve kaliteli ürünler sunmak olduğunu söylemek istiyoruz. Herhangi bir sorun olduğunda, şu anda olduğu gibi zaman kaybetmeden müdahale ediyoruz” dedi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan açıklamada, mevcut salgında tanımlanan Salmonella türünün, kurumun 2010 yılında J.M. Smucker fabrikasında aldığı örnekle örtüştüğü ifade edildi.

Ülkemizde de satılıyor

Jif fıstık ezmesi ürünleri ithal edilerek ülkemizde de bazı satıcılar tarafından e-ticaret kanalıyla satılıyor. Cimri.com’da yapılan aramaya göre, farklı e-ticaret sitelerinde ürün satılıyor. Ülkemizde satılan bu ithal ürünlerin geri çağrılan ürünlerle aynı parti olup olmadığına ilişkin net bir bilgi henüz yok.

Geri çağrılan ürünleri hangileri?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, parti kodu 1274425 ile 2140425 arasında olan hiçbir Jif fıstık ezmesi ürünü tüketilmemeli veya satılmamalı. Ayrıca bu ürünle temas eden tüm gereçler temizlenmeli.

Hastalık riski taşıyan ürünlerin tamamı, ABD Gıda ve İlaç Dairesi sitesinde listelendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.