Gıda Hattı

Ülkemizde bu yıl neler yaşandı? 2021'in hafızalara kazınmış olayları...

31 Aralık 2021, 16:58
Paylaş
Ülkemizde bu yıl neler yaşandı? 2021'in hafızalara kazınmış olayları...
Ülkemizde bu yıl neler yaşandı? 2021'in hafızalara kazınmış olayları. Dünya saatler sonra 2022 yılına 'merhaba' diyecek. Dünya 2022'ye girerken hafızalarda 2021'de yaşanan önemli olaylar kaldı. İşte acısıyla tatlısıyla Türkiye'de geride bıraktığımız 2021 yılına damgasını vuran olaylar...

Ocak

-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun, Çin'in Covid-19'a karşı geliştirdiği CoronaVac aşısı için "Acil Kullanım Onayı" vermesi ve aşının ilk dozunun uygulanmasına aynı gün Ankara Şehir Hastanesinde başlanması, ocak ayının önemli olayları arasında yer aldı.

-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 ilde 128 kişide Covid-19'un İngiltere varyantının görüldüğünü açıkladı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atanmasına tepki gösteren grup, Beşiktaş'taki Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Ana Giriş Kapısı önünde toplanarak eylem başlatırken protestocuların Kabe fotoğrafını yere sermesiyle ilgili, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma açtı.

GARA'DA 13 KİŞİNİN NAAŞINA ULAŞILDI

Şubat

Yeni yılın ikinci ayında, Milli Savunma Bakanlığınca Irak'ın kuzeyinde Gara bölgesindeki terör örgütü PKK'ya ait hedeflere yönelik Pençe Kartal-2 Harekatı'nda 48 teröristin etkisiz hale getirilmesi ve operasyon sırasında mağarada PKK tarafından katledilen 12'si Türk vatandaşı 13 kişinin naaşına ulaşılması önemli yer tuttu.

CUMHURBAŞKANI'NDAN YENİ ANAYASA ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa için harekete geçeceklerini açıkladığı Şubat ayında, Boğaziçi Üniversitesindeki eylemlerle Covid-19'la mücadele kapsamında alınan kararlar, gündemin öne çıkan başlıkları oldu.

Türk Sanat Müziği sanatçısı Hüner Coşkuner, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu hayatını kaybetti.

YERLİ AŞININ FAZ-2 ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Mart

Covid-19 ile mücadelede "kontrollü normalleşme" sürecine geçilen mart ayında yerli aşı çalışmaları hız kazandı, Erciyes Üniversitesinde geliştirilen aşı adayının Faz-2 çalışmasının ikinci dozu gönüllülere uygulanmaya başlandı.

TÜRKİYE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'NDEN AYRILDI

"İstanbul Sözleşmesi"nin Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı.

HDP'YE KAPATMA DAVASI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı, Yüksek Mahkeme eksiklik bulunduğu gerekçesiyle iddianameyi başsavcılığa iade etti.

İddianame daha sonra yeniden düzenlenerek AYM'ye gönderildi. AYM 21 Haziran tarihinde iddianameyi oy birliğiyle kabul etti.

Ardından HDP'nin 2 aylık ön savunma süreci başladı. HDP 4 ay ek süre başvurusunda bulundu. AYM 2 Eylül tarihinde HDP'ye 30 günlük ek süre verdi.

HDP 5 Kasım'da yazılı ön savunmasını AYM'ye sundu.

ÜLKE GENELİNDE TAM KAPANMA

Nisan

Türkiye, Covid-19 tedbirleri kapsamında nisan sonundan başlayarak 17 Mayıs'a kadar süren ve kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasını içeren "tam kapanma" dönemine girdi.

Bu tarih aralığında üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm iş yerlerinin faaliyetlerine ara verildi, şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi oldu, anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil eğitim kurumlarının tümünde yüz yüze eğitime ara verildi, tüm sınavlar ertelendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin, Ticaret Bakanlığına Mehmet Muş getirildi.

Irak'ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerindeki terörist hedeflerine eş zamanlı olarak Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları başlatıldı.

YERLİ AŞININ ADI AÇIKLANDI

-Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamındaki önlemler bu ayda da gündemdeki yerini korudu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli Covid-19 aşısının adının "TURKOVAC" olduğunu açıkladı.

-"Kademeli normalleşme süreci"nin ikinci etabı kapsamında ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında yüz yüze eğitime geçildi.

-Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden dava açarken, Anayasa Mahkemesince kabul edilen yaklaşık 850 sayfalık iddianamede, 451 partili hakkında siyasi yasak istendi.

BİRÇOK İLDE ORMAN YANGINI YAŞANDI

Temmuz

-Antalya'nın Manavgat ilçesi Yeniköy Mahallesi ile Alanya ve Gündoğmuş, Adana, Mersin, Muğla'nın Marmaris, Milas ve Köyceğiz ilçelerindeki ormanlık alanlarda çıkan yangınlar temmuz ayına damgasını vurdu.

Ülkemizde bu yıl neler yaşandı?

MEHMET AYDIN TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

-Kamuoyunda "Tosuncuk" lakabıyla tanınan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın Türkiye'ye getirilerek hakkında devam eden soruşturma ve daha önce açılan kamu davaları kapsamında İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alındı.

FERHAN ŞENSOY HAYATINI KAYBETTİ

-Sağlık Bakanlığınca 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Covid-19 aşı hakkı tanımlandı.

-Tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu, Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ferhan Şensoy, 70 yaşında hayata veda etti.

TÜRKİYE'DE İLKEZ OMİCRON TESPİT EDİLDİ

Aralık

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kurdaki dalgalanmayı durdurarak nispi bir istikrarı sağlamak için serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde yeni araçların devreye alınacağını açıkladı.

-Yeni yılda asgari ücretin 4 bin 253 lira olarak uygulanmasına karar verildi.

-Görevden af talebi kabul edilen Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati atandı.

-Sağlık Bakanı Koca, Covid-19 varyantı Omicron'un Türkiye'de ilk kez tespit edildiğini duyurdu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.