AramaArama
Gıda Hattı

O ülkede, her üç kişiden biri Türkiye’yi düşman olarak görüyor

2 Haziran 2016, 10:44
Paylaş
O ülkede, her üç kişiden biri Türkiye’yi düşman olarak görüyor

Uçak krizinin ardından ilişkilerin tahribata uğradığı Rusya’da yapılan bir ankete göre, Rus halkı Türkiye’yi ‘düşman ülke’ olarak görüyor.  Son altı ayda Türkiye düşmanlığı yüzde 28 artarken, en büyük düşman ABD, ikinci sırada Ukrayna ve üçüncü ülke olarak Türkiye yer aldı.  

'Türk Rus' haber sitesine göre, Rusya'da yapılan bir ankette,  Türkiye'yi düşman olarak görenlerin sayısı son altı ayda yüzde 28 arttı. Levada Center tarafından ülke çapında yapılan ankete göre yüzde 28’lik kitle aynı görüşü paylaşıyor. Oysa 2015’te, Rus savaş uçağı düşürülmeden yapılan bir ankette Türkiye’yi düşman sayanların oranı yüzde 1'di.

rus-halki-1-gidahatti

Uçak krizi etkili oldu

Anket sonuçları, uçak krizinin Türkiye ile ilişkilerde yarattığı büyük tahribatı gözler önüne serdi. Türkiye’yi “düşman ülke” sayan Rusya vatandaşlarının oranında rekor artış kriz sonrası yaşananların bir neticesi olarak görülüyor.  Ülkede her üç kişiden birinin gözünde Türkiye “düşman" ülke.

moskova-gidahatti

Rusların en büyük düşmanı ABD

Ankete göre halkın yüzde 72’si “en büyük düşman” olarak ABD’yi görüyor. Ukrayna yüzde 48 ile ikinci sırada. Türkiye ise yüzde 29 ile üçüncü.

Rusya’nın en dostları

“Rusya’nın en iyi dostları” sorulduğunda ise yüzde 59 ile Belarus ilk sırada yer aldı. “Dostlar” listesinde yüzde 39 ile Kazakistan ikinci, yüzde 34 ile Çin üçüncü sırada. Bu arada 2015 yılında Suriye’yi “dost ülke” sayanlar yüzde 2 iken, bugün oran yüzde 10’a çıkmış durumda.

Ruslar AB’den de pek hazzetmiyor

Anket, Rusya halkının yüzde 70’inin ABD’ye, yüzde 62’sinin AB’ye soğuk baktığını gösteriyor. Sadece yüzde 24’lük kitle AB üyeliğine sıcak bakıyor. 2009’da bu oran yüzde 53’e kadar çıkmıştı.

erdogan-putin-gidahatti

Erdoğan’dan yumuşama sinyali

Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinden bu yana iki ülke arasındaki gerginlik kontrollü bir şekilde sürdürülüyor.  Türkiye’nin ilişkileri düzeltme isteğine dair sinyalleri Rus tarafından ilgi görmüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "bir pilotun yapmış olduğu hata nedeniyle koskoca Türkiye’yi feda etmesinin düşündürücü olduğunu" belirtmiş, ilişkileri yeniden geliştirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Ancak Erdoğan, Moskova’nın Türkiye’den bu doğrultuda ne gibi bir adım beklediğini ise anlamakta zorlandığını kaydetmişti.

Vladimir Putin ise Atina’da yaptığı açıklamalarda düşürülen uçak için özür ve tazminat beklediklerini açıkça bildirmişti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.