Gıda Hattı

Ukrayna’daki işgal nedeniyle zordaki Türk tırları için kriz masası kuruldu

26 Şubat 2022, 21:37
Paylaş
Ukrayna’daki işgal nedeniyle zordaki Türk tırları için kriz masası kuruldu

Ukrayna krizi nedeniyle Türk tırlarının ve ihracatın olumsuz etkilenmemesi için ilgili kurumlarla “kriz masası” oluşturulurken, Ulaştırma Bakanlığı da, taşıtların Ukrayna üzerinden Romanya’ya girişinde, Romanya transit geçiş belgesi aranmayacağını duyurdu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla Ukrayna-Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle Türk tırlarının ve ihracatın olumsuz etkilenmemesi için ilgili kurumlarla ‘kriz masası’ oluşturduklarını açıkladı. Hisarcıklıoğlu paylaşımında, şu mesajları verdi:

Kriz masası oluşturuldu

“Ukrayna krizi nedeniyle Türk tırlarının ve ihracatımızın olumsuz etkilenmemesi ve sorunların anlık takip edilerek çözüme kavuşturulması için Bakanlıklar, ilgili kamu kurumları, yurtdışı temsilciliklerimiz ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği ile birlikte ‘kriz masası’ oluşturduk.

Girişimlerimiz sonucu Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) bölgedeki taşımacılarımızın vizesiz ve geçiş belgesiz ülkemize dönmesi için Avrupa Komisyonu ve güzergah ülkelerine çağrıda bulundu. Ülkelerin desteklerini görüyoruz. Bakanlıklarımız ve IRU’ya teşekkür ederiz.”

Romanya, transit geçiş belgesi istemeyecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü de, Romanya ile yapılan görüşmeler neticesinde taşıtların Ukrayna ve Ukrayna üzerinden dönüşlerinde Ukrayna/Moldova/Macaristan sınırlarından Romanya’ya girişte, Romanya transit geçiş belgesi aranmayacağının bildirildiğini açıkladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.