Gıda Hattı

Ukrayna tahılının ihracını görüşen Çavuşoğlu ile Lavrov’un “Gıda krizi” atışması!

8 Haziran 2022, 13:45
Paylaş
Ukrayna tahılının ihracını görüşen Çavuşoğlu ile Lavrov’un “Gıda krizi” atışması!

Ukrayna tahılının ihracı da dahil gündem konularını görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasında “gıda krizi” atışması yaşandı. Lavrov’un, “Batılılar bunu facia olarak göstermeye çalışıyorlar. Ukrayna tahıl ürünlerinin dünya pazarında payı sadece yüzde 1’dir. Gıda krizi buradan gelmez” ifadelerine Çavuşoğlu, “Dünyada gıda krizinin varlığı gerçek. Konuya sadece Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl ürünü olarak değil, Ukrayna ve Rusya’dan ihraç edilecek tahıl ve gübre olarak bakmak lazım.” karşılığını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çeşitli konularda temasta bulunmak üzere Ankara’ya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde görüştü.

Tahıl krizi, Suriye ve devam eden Rusya'nın Ukrayna'yı işgali konularının ele alındığı toplantıdan sonra her iki bakan, ortak basın toplantısı düzenlediler.

“Ukrayna tahılının ihracı için çeşitli fikirler ortaya çıktı”

Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ihracı için çeşitli fikirler ortaya çıktığını belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“En son BM’nin bir planı var. Gemilerin denetlenmesi dahil BM, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizma ve iş birliğini içeren bir plandan bahsediyoruz. Biz Türkiye olarak bu planı makul buluyoruz ve uygulanabilir bir plan olarak görüyoruz. Oysa bu ürünleri taşıyacak gemilerin sigorta edilmesi, lojistik konular, limanlara ulaşabilmesi yanaşabilmesi, verilecek servisler ve ödemelerle ilgili yani bankacılıkla ilgili işlemler konusunda da gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz. Yani dünyanın hem Ukrayna hem de Rusya Federasyonu'nun ihraç edeceği ürünlere ihtiyacı varsa bunun önünü hep birlikte açmamızda fayda var diye düşünüyoruz. Önemli olan ortak anlayışa dayanan bir mekanizmanın tesis edilmesi. Yine gemilerin güvenli bir şekilde seferine devam edebilmesi için alınacak tedbirlerin de bu mekanizma içinde görüşülmesinde fayda var. Teknik düzeyde hazırlıkların bir an evvel tamamlanmasını arzu ediyoruz.”

Gıda krizi polemiği!

Ukrayna’dan tahıl ürünlerinin sevk edilmesi konusunu da ele aldıklarını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, şöyle devam etti:

“Batılılar bunu bir facia olarak göstermeye çalışıyor, halbuki Ukrayna tahıl ürünlerinin piyasadaki payı sadece yüzde 1’dir. Dolayısıyla herhangi bir gıda krizi buradan gelmez. Bunun gıda krizine yol açacağını söyleyemeyiz. Duymak isteyen, anlamak isteyen argümanlarımızı duyar. Türk dostlarımızın çabalarına büyük önem atfetmekteyiz. Onlar hem tahıl ürünlerinin hem de yabancı gemilerin Ukrayna limanlarından çıkışını, tahliyesini sağlamaya çalıştılar bizimle. Ukraynalılar bu gemileri ve insanları orada adeta rehin gibi tutuyorlar. Deniz kuvvetlerimiz, Karadeniz filomuz orada devamlı olarak beşeri koridorlar açıyor. Ukrayna’nın sularından boğazlara kadar açılan koridordan bahsediyoruz. Bu güzergahtan gitmek isteyen tüm gemiler buradan yük taşıyabilir, hareket edebilirler. Ukraynalılar mayınsızlaştırma faaliyetine hazır olduklarını beyan ediyorlar ama birkaç gün önce Zelenski, ‘Bize gemilere karşı kullanabileceğimiz silahları verin. Biz oradaki problemleri hallederiz’ dedi. Bu çok net bir açıklama. Ne yapmak istedikleri buradan anlaşılıyor. Ukrayna, mayınsızlaştırma faaliyetlerine başlamaya hazırsa biz de hazırız. Türk askeri makamlarıyla da bu sürecin detaylarını görüşmekteyiz.”

"Gıda krizi gerçek"

Lavrov’un “Gıda krizi buradan gelmez” ifadesine karşılık, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Dünyada gıda krizinin gerçek bir kriz olduğunu söylemek isterim. Bu konuya sadece Ukrayna’dan ihraç edilecek tahıl ürünü olarak değil, Ukrayna ve Rusya’dan ihraç edilecek tahıl ve gübre olarak bakmak lazım. Mayınlar temizlenemeyecekse de güvenli bölge ve sizin de burada özellikle gemilerin Ukrayna’ya silah taşımamasından emin olmanız gerekiyor, onu söylüyorsunuz. Sonuçta bunların da denetimini yapacak bir mekanizmanın oluşması ile hem bu ihracatın önündeki engeller kalkar hem de güvenlik endişeleri de ortadan kaldırılmış olur.

Biz Rusya veya Ukrayna’yı memnun etmek için hareket etmiyoruz. Sonuçta biz dengeli bir politika üstleniyoruz. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyoruz. Hangi ülke ne diyecek diye hareket edecek değiliz.”

“Tahılların limanlardan çıkması için Zelenski’nin sadece talimat vermesi gerekiyor”

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya tarafının Ukrayna tahıl ürünlerinin sevkiyatıyla ilgili üzerine düşen adımları attığını söyledi. Lavrov, “Biz her gün tahıl koridorlarını açmaktayız. Ukrayna limanlarından çıkan gemilerin güvenliğini her şekilde sağlamaya hazırız. Bunu Türk mevkidaşlarımızla el ele yapmaya hazırız. Zelenski’nin açıklamalarına bir bakın. Kategorik bir şekilde mayınsızlaştırma faaliyetlerine karşıydı. Bu problemle ilgilenmek istemediğini açık açık söylüyor. Top onlarda problem bizde değil. Dün ve bugün görüştüğümüz, konuştuğumuz konuları uygulamakta kararlıyız” diye konuştu.

Ukrayna’daki hedeflerinin çok açık olduğunu sözlerine ekleyen Lavrov, “Oradaki vatandaşları neo-nazi rejimi baskısından kurtarmak istiyoruz. Tahıllarla ilgili herhangi bir engel oluşturmuyoruz. Tahılların limanlardan çıkması için Zelenski’nin sadece talimat vermesi gerekiyor” dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.