Gıda Hattı

Ukrayna tahılı için “üçlü kırmızı hat!”

15 Haziran 2022, 23:23
Paylaş
Ukrayna tahılı için “üçlü kırmızı hat!”

Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu tahıl krizinin çözümü için telefon diplomasisi yürüten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın girişimiyle, Türkiye-Rusya-Ukrayna askeri yetkilileri arasında “üçlü kırmızı hat” kuruldu. Gemilerin çıkışı için mayınları temizlemek yerine transit hat, güvenli hat ve güvenli bölge üzerinde durulduğunu belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, “Önümüzdeki süreçte Rusya’dan da olumlu cevap gelirse dörtlü toplantıyı İstanbul’da gerçekleştireceğiz” dedi.

Dünyanın en büyük tahıl üreticilerinden Ukrayna tahılı yüklü gemilerin, Rusya’nın ablukası altındaki Karadeniz limanlarından çıkış yapamamasının, dünyada tahıl tedarikinde yol açtığı kriz giderek büyüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sorunun çözümüne yönelik diplomatik çalışmaları çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı da harekete geçti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçen hafta Rus ve Ukraynalı mevkidaşları ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Bakan Akar’ın, önce Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, ardından da Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmelerinde, insani durumun daha da kötüleşmesine imkan vermeden bir an önce ateşkesin sağlanmasına verilen önem ifade edildi.

Üçlü kırmızı hat kuruldu

Bununla birlikte görüşmelerin bir diğer gündemini, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin tahliyesi oluşturdu. Söz konusu durumun farklı coğrafyalardaki ülkelere olumsuz etkisi belirtilirken, sorunun çözümüne yönelik yeni bir adım atıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar'ın öncülüğünde oluşturulan kırmızı hatta sorunu çözüme ulaştırmak üzere Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıklarından general rütbesinde birer personel görevlendirildi. Söz konusu görevlilerin Türkiye ile doğrudan iletişim hatları açık tutuldu.

Bakan Akar, “Umutluyuz” demişti!

Bakan Akar, konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, “Ukraynalıların limandaki mayınları temizlemesi, limandan çıktıktan sonra belirli koridorlardan toplanma bölgesine girinceye kadar Ruslar tarafından eşlik edilmesi, olası mayınların temizlenmesi, ondan sonra da tercihen Türk unsurları tarafından ticari gemilerin emniyetli seyirlerinin sağlanması. Bir an önce işi sonlandırmak istiyoruz. Bizim hem Rusya hem Ukrayna ile yoğun görüşme trafiğimiz var. İki tarafın bazı çekinceleri var. Biz de aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu konuda umutluyuz” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya'yı işaret etti!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Ankara’ya gelen İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveney ve Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt ile düzenlediği ortak basın toplantısında, tahıl krizi konusundaki soruya şu yanıtı verdi:

“Mayınlardan temizlemek yerine transit hat, güvenlik hat ve güvenli bölge. Güvenli bölgede gerekli denetimler yapılacak gemilerle ilgili. Bunu hızlı bir şekilde yapmamız lazım. Bu detayları görüşüyoruz. Önümüzdeki süreçte Rusya’dan da olumlu cevap gelirse 4’lü toplantıyı İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Buradan bir anlaşma çıkarsa bu işlerin denetimini yapmak için İstanbul’da bir merkez kurulması planlanıyor. Bu denetimler dronlarla da yapılabilir, insansız hava araçlarıyla da yapılabilir. Yeter ki bu mekanizma iyi bir şekilde işlesin. Hem Ukrayna’nın hem de Rusya’nın ihraç edeceği tahıllar ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırılsın.

Rusya’nın tahılına da ihtiyaç var. Çünkü dünyada tahıl üretiminin üçte birini bu ülkeler yapıyor. Şu anda 40’a yakın ülke ithalatının yüzde 50’sinden fazlasını bu iki ülkeyle bu yapıyor. Rusya’nın da beklentisi sigorta, taşımacılık ve lojistik. İki ülkenin de kabul edebileceği ve herkesin yararına bir şekilde çözülmesi gerekiyor.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.