Gıda Hattı

Ukrayna krizinin etkisi piyasalara nasıl yansıyacak? İşte en kötü senaryo...

22 Şubat 2022, 18:15
Paylaş
Ukrayna krizinin etkisi piyasalara nasıl yansıyacak? İşte en kötü senaryo...
Ukrayna krizinin etkisi piyasalara nasıl yansıyacak? İşte en kötü senaryo... Goldman Sachs, Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgelerin bağımsızlığını tanıma kararının ardından tırmanan gerilim ve yaptırımların devreye girmesiyle Avrupa’dan ABD’ye ve Japonya’ya kadar borsalarda sert düşüş olabileceği uyarısında bulundu. Rusya para birimi ruble’de yüzde 10’luk değer kaybı, petrolde ise yüzde 13’lük yükseliş bekleniyor.

Ukrayna krizinin etkisi piyasalara nasıl yansıyacak? Goldman Sachs, Rusya’ya yönelik yaptırımlar ve iki ülke arasındaki gerilimin daha da artmasıyla ABD Borsalarının yüzde 6’lık düşüş yaşayabileceği, en büyük kayıpların Avrupa ve Japon borsalarında olabileceği öngörüsünü paylaştı.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre; Goldman Sachs analistleri, konu hakkındaki raporda Ukrayna krizinin neden olabileceği en kötü senaryoyu da paylaştı. Buna göre, Rusya para birimi ruble’de yüzde 10’luk değer kaybı petrolde yüzde 13’lük yükselişe, tahvil faizlerinde 27 baz puanlık düşüşe neden olabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.