Gıda Hattı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den “gıda krizi” uyarısı!

22 Mayıs 2022, 23:38
Paylaş
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’den “gıda krizi” uyarısı!

Rusya nedeniyle enerji krizinden sonraki ikinci krizin gıda krizi olacağını belirten Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Ukrayna limanlarını açmaz, gıda ürünlerine ihtiyacı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek gıda krizi yaşanacak” dedi. Kiev’i ziyaret eden Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda da, Rusya’nın saldırılarının ardından küresel gıda fiyatlarındaki yükselişe dikkat çekerek, “Dünyanın büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna’ya ihtiyacı var” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’yı 20 milyon ton gıda ihracatını engellemekle suçlayarak, limanlarındaki engeller kaldırılmazsa birçok ülkenin gıda kriziyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

“Enerji krizini, gıda krizi takip edecek”

Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Dünya, Rusya’nın Ukrayna limanlarındaki engellerini kaldırması için yardım etmeli, aksi takdirde enerji krizini bir gıda krizi takip edecek. Rusya, tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için neredeyse tüm limanları engelledi” ifadelerini kullandı.

“Rusya nedeniyle enerji krizinden sonraki ikinci kriz gıda krizi olacak. Ukrayna limanlarını açmaz, gıda ürünlerine ihtiyacı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek gıda krizi yaşanacak” diyen Zelenskiy, Ukrayna’nın limanlarındaki engellerin kaldırılmasının yollarından birinin askeri çözüm olduğunu belirterek, “Bu nedenle silahlarla ilgili soruşturmalar için ortaklarımıza yöneliyoruz" ifadelerini kullandı.

“Rusya, milyonlarca insanı açlıkla karşı karşıya bırakıyor”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Rusya limanlarımızı kapatarak milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Ukrayna, ortaklarıyla birlikte gıda ihracatını sağlamak ve Afrika’yı ve diğer bölgeleri açlıktan kurtarmak için iki alternatif karayolu oluşturdu. Rusya, ihracatın başlaması için ablukasını sona erdirmelidir.” dedi.

“Dünyanın büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna’ya ihtiyacı var”

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Parlamentoya hitap eden Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda da, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ukrayna’nın büyük bir gıda üreticisi olduğuna vurgu yaptı.

Ukrayna’nın yeniden inşa ve yapılanma için büyük bir kaynağa ihtiyacı olduğunu ve dünyanın da büyük bir gıda üreticisi olan Ukrayna’ya ihtiyacı olduğunun altını çizen Duda, Zelenskiy ile limanlardaki blokajın kaldırılıp, bu limanlardaki gemilerde bulunan gıda maddelerinin başka limanlara yönlendirilmesini görüştüklerini açıkladı.

Savaştan önce Rusya ve Ukrayna'dan gelen buğday arzı, küresel ticaretin neredeyse yüzde 30'unu oluşturuyordu. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre Ukrayna, dünyanın 4’üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5’inci en büyük buğday ihracatçısı.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.