AramaArama
Gıda Hattı

UFO’lar var mı? ABD İstihbaratı raporunu verdi

26 Haziran 2021, 09:46
Paylaş
UFO’lar var mı? ABD İstihbaratı raporunu verdi

ABD İstihbarat Topluluğunun Kongreye sunduğu UFO (tanımlanamayan uçan cisim) olarak adlandırılan cisimlerle ilgili raporu, kamuoyuna da açıklandı. UFO’ların varlığının kabul edildiği, ancak “insan dışı yaratık” olarak tanımlanabilmeleri için yeterli veriye sahip olunmadığı belirtilen rapora göre, UFO’lar ulusal güvenlik tehdidi olabilir.

Askeri pilotlar tarafından fotoğrafları çekilen cisimlere ilişkin, 2004 yılına kadar dayanan 144 vaka yer alan rapor, ABD hükümetinin, gökyüzündeki gizemli cisimlerin varlığını kabul etmesi açısından önem taşıyor.

pentagon UFO“Ulusal güvenlik sorunu” vurgusu

Pentagon'un UFO terminolojisinin kullanıldığı 9 sayfalık ön raporda, "Tanımlanamayan hava olayları (UAP) hakkında sınırlı miktarda iyi raporlama yapılmış olması, UAP'nin doğası veya amacı hakkında kesin sonuçlar çıkarmamızı engelliyor" denildi.

Ancak bu güçlüğe rağmen raporda, bu nesnelerin "açıkça bir uçuş güvenliği sorunu oluşturduğu ve ABD ulusal güvenliğine yönelik tehdit oluşturabileceği" sonucuna varıldığı belirtildi. Raporda, "Güvenlik endişeleri, öncelikle havacıların giderek daha karmaşık hale gelen hava sahası ile mücadelesine odaklanıyor. UAP, potansiyel bir düşmanın çığır açan veya yıkıcı bir teknoloji geliştirdiğine yönelik kanıt teşkil ediyorsa ulusal bir güvenlik sorununu da temsil eder" ifadeleri yer aldı.

ufo-2-gidahatti144 vakadan 143’ü sınıflandırılamadı

Raporda, hükümetin "tanımlanamayan hava olayı" olarak tanımladığı 144 raporu inceleyerek, cisimleri kuşlar veya hava balonları, doğal atmosfer olayları, ABD hükümeti veya endüstrisinin geliştirdiği programlar, yabancı düşman sistemleri ve diğer olmak üzere 5 sınıfta tasnif edilmeye çalışılıyor. Bir vakada nesnenin büyük, sönen bir balon olduğunun saptandığı, fakat diğer vakaların açıklanamadığı bildirildi.

Açıklanamayan 143 vakada, gözlemlerin kategorize etmek için gerekli verilerden yoksun olduğu kaydedildi. Söz konusu olaylara ilişkin bilgilerin, incelemeye uygun hiçbir teknik veri içermediği ve yalnızca pilotların sözlü hatıralarından oluştuğu da belirtildi. Bu gözlemlerin, sensör hataları veya gözlemcinin yanlış algılamasından kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

Rapor kimleri hayal kırıklığına uğrattı?

Raporun gizli versiyonunu gören Kongre yetkilileri, detaylı açıklamaların bulunmaması nedeniyle hayal kırıklıklarını dile getirirken, raporun yanıtladığından daha fazla soru ortaya çıkardığını söylediler.

Raporda, uzaylı yaşamın dünyayı ziyaret etmesinden çok ABD’nin hava sahasında Rusya veya Çin’in yeni bir teknoloji kullanıyor olabileceği ihtimalinin getirdiği endişe üzerinde durulması, raporun ABD hükümetinin dünya dışı yaşamla temas kurduğuna dair kesin kanıt sunacağını uman UFO uzmanlarını, hayal kırıklığına uğrattı. Floridalı Cumhuriyetçi Senato Başkan Yardımcısı Marco Rubio, "Yıllarca, ülkemizi savunmaları konusunda güvendiğimiz insanlar, üstün yeteneklere sahip tanımlanamayan cisimlerle karşılaştıklarını bildirdiler ve endişeleri yıllarca göz ardı edildi, onlarla alay edildi” dedi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nden Demokrat Jim Himes de, "Eğer bu bir düşman ise 'bunu biliyoruz ve bunu bilmiyoruz' deme konusunda gerçekten dikkatli olmamız konusunda çok hassaslar. Rapor bu nedenle pek tatmin edici olmayacak" ifadeleri kullandı.

"Önemli bir ilk adım ama sadece bir ilk adım"

İstihbarat Komitesi’nden yapılan açıklamada, "Bu rapor, bu olayların tanımlanmasında önemli bir ilk adım ancak sadece bir ’ilk adım’. ABD Savunma Bakanlığı ve İstihbarat Topluluğu’nun, söz konusu hava tehditlerinin ciddi bir ulusal güvenlik sorunu oluşturup oluşturmadığını gerçekten anlayabilmesi için daha yapacak çok iş var" ifadeleri yer aldı.

Adı açıklanmayan üst düzey bir ABD'li yetkili ise, "Veriler bizi nereye götürürse oraya gideceğiz. Gördüklerimizin fiziksel olarak var olduğuna inanıyoruz" dedi. Raporda ele alınan 144 gözlemin çoğunun ABD Donanması pilotları tarafından kaydedildiğini vurgulayan yetkili, “Cisimlerin rüzgarda sabit kaldığı, rüzgara karşı hareket ettiği, ani manevra yaptığı veya fark edilebilir bir tahrik aracı olmaksızın kayda değer bir hızda hareket ettiği görüldü" dedi.

ABD medyası: “Hükümet, UFO’ları nihayet ciddiye almaya başladı”

ABD medyasında çıkan haberlerde, hükümetin, Pentagon’daki bürokratik savaşlar ve bazı Kongre üyelerinden gelen baskılar da dahil olmak üzere yıllarca süren iç çatışmalardan sonra uzun süredir kenarda kalan bir mesele olan UFO’ları nihayet ciddiye almaya başladığı belirtildi.

Aralık 2020’de eski ABD Başkanı Donald Trump’ın geniş istihbarat mevzuatının bir parçası olarak Kongre tarafından hazırlanması talep edilen rapor, konuyla ilgili ilk resmi ABD hükümeti raporu değil. Daha önce 1969'da da 12 bin 618 gözlemin derlendiği bir UFO araştırması gerçekleştirilmişti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.