Gıda Hattı

Üzümde 'tanıtım platformu' arayışı

28 Ekim 2006, 13:08
Paylaş

Çekirdeksiz kuru üzümde üretimin yüksek, ihracatın yetersiz olması, ürünün beklenen fiyata ulaşmasını engelliyor. İhracat konusunda yeni pazarların bulunması ise uzun vadeli bir çözüm olarak görülüyor. Üreticinin yüzünü güldürecek daha kısa vadeli çözüm, iç piyasada talebin artırılmasına yönelik uygulamalar. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), üzüm tanıtım platformu oluşturulması konusunda ilgili kesimleri biraraya getirmeye çalışıyor.

STSO Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Talat Zurnacı, odayı ziyaret eden Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na oluşumun gerekliliği konusunda bilgi verdi. Bakanlardan ve TOBB Başkanı'ndan olumlu görüşler alan Zurnacı, başta Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yunus Çelik'in de desteğini alarak üzüm konusundaki otoriteleri biraraya getirme gayretine girdi. Zurnacı, tanıtım platformu kurulması konusunda Tariş, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri gibi kuruluşlara büyük görevler düştüğünü söyledi.
Fındık Tanıtım Grubu'nun iç ve dış pazarlardaki talep arttırıcı çabaları takdirle izlediklerini anlatan Talat Zurnacı, "Biz de Gediz ovasının bereketli topraklarının meslek odaları biraraya gelip Üzüm Tanıtım Platformu etrafında birleşerek bu çok değerli ürünün tanıtımına katkı sağlayabiliriz. Salihli, Alaşehir, Manisa, Akhisar ticaret ve sanayi odalarıyla borsaları bu oluşumda yer almaya hazırdır. Birlikten kuvvet doğacağına inanıyoruz." dedi. Bunun için ortak bir fon oluşturulması gerektiğine dikkat çeken Zurnacı, şunları söyledi: "Fona biz de katkı yapalım. Bu konuda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini görüşünü taşıyoruz. Üzümle doğrudan bağlantısı olan ilçelerin oda ve borsalarının yanısıra böyle bir oluşumda Manisa ve İzmir borsalarının da yer almasını gönülden arzuluyoruz."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.