Gıda Hattı

Ürün Konseylerinde İlk Yetkilendirme Zeytinyağında

11 Haziran 2007, 16:40
Paylaş

Ürün konseyleri kurulmasıyla ilgili ilk yetkilendirme zeytin ve zeytinyağında yapıldı. Tarım Bakanlığı yetki almak için başvuran iki gruptan Tariş Teknik Danışmanı Dr. Mustafa Tan'ın başkanlığındaki grubu yetkilendirdi. Diğer başvurunun sahibi Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ise yönetmelikteki yanlışlık ve eksikliklerin giderilmemesi halinde konseyin işlevini yerine getiremeyeceği görüşünde.

İzmir Crowne Plaza'da gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konsey kuruluş yetki belgesini Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli'den alan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Tan, "Türkiye'de zeytinyağını layık olduğu tahta çıkaracak bir kurum gerekliydi. Bu hiç kimsenin değil sektörün adresi olmalıydı. Bunun için uzun yıllardır çalışıyoruz. Bugün Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) resmen kuruldu, artık bir tüzel kişiliğe sahip. Bu, sektörün birleşmek için son umudu. Ağır bir sorumluluk aldık ama hedefimiz büyük. Bizi zor günler bekliyor. En önemli görevimiz sektörü kucaklamak. Hiçbir kesimi diğerinden ayırmayacağız. Kurucu yönetim kurulu olarak konsey organlarının tüm görevlerini yapıp üye kaydedeceğiz. 6 ay içinde yapacağımız genel kurulda da yeni yönetim ve konseyin diğer organları seçilecek" diye konuştu.

Kurucu yönetim kurulunda ihracatçıların temsil edilmediği iddiasını kabul etmeyen Tan, "Yönetimdekilerin neredeyse tamamı ihracatçı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği'ne kurumsal anlamda da davette bulunduk. Kendilerine kapımız her zaman açık. Hedefimiz zeytinyağını olması gereken noktaya taşımak" dedi.

Destekler fidan dikimini 35 kat artırdı

Zeytinciliğe yönelik verdikleri desteklerle sektöre ivme kazandırdıklarını anlatan Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ferhat Şelli de, "Sertifikalı zeytin fidanı için dekara 250 YTL destek verdikten sonra 5 yılda sertifikalı zeytin fidanı dikimi 35 kat artarak 735 binden 26 milyon adede yükseldi. 2002'de 101 milyon olan ağaç sayısı 115 milyona çıktı. Bugün 400 bin ton sofralık zeytin üretimiyle dünyada ikinci, 800 bin tonluk yağlık zeytin üretimiyle dördüncü, 145 bin ton zeytinyağı üretimiyle 5. sırada yer alıyoruz. 70 bin tonluk ihracatımız ne yazıkki istediğimiz seviyede değil. Bakanlık olarak 2013'te 180-200 milyon ağaç sayısına, 1 milyon hektar dikim alanına, 4 milyon ton zeytin, 750 bin ton zeytinyağı üretimine, 300 bin ton zeytinyağı ihracatına ve kişi başı 5 kilogram zeytinyağı tüketimine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmada konsey bize katkı sunacak" diye konuştu.

UZZK Kurucu Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

Dr. Mustafa Tan (Tariş), Hüsmen Solmaz (Bursa Karacabey Ziraat Odası), Tarkan Denizer (Edremit Ticaret Borsası), Murat Narin (Burhaniye Ticaret Odası), Muzaffer Eren (Marmarabirlik), Yahya Ağacık (Balıkesir Sanayi Odası), Selim Kantarcı (Ayvalık Ziraat Odası), Mehmet Cavlı (Unilever-Komili).

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.