Gıda Hattı

Üretimi arttırmak için çiftcinin eğitilmesi şart

28 Ekim 2006, 13:07
Paylaş

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Nizamettin Aydiş, Avrupa Birliği yolunda Türkiye çiftçisinin eğitilmesi ve daha çok verim alınabilmesi için biran önce gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti. Türkiye Ziraat Odaları Birliği yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda Batman ziraat odası başkanı Nizamettin Aydiş, Patnos ziraat odası başkanı Ahmet Dönmez'e ziyarette bulundu.

Patnos Ziraat Odası Başkanlığı'nda basın açıklaması yapan Nizamettin Aydiş, Türkiye'nin her tarafında tarımla ilgili problemlerin olduğunu bunun sebebin de planlı ve proğramlı bir şekilde çalışılmadığına bağladı. Avrupa çiftçisinin Türk çiftçisine göre hiçbir sorununun olmadığını belirten Aydiş, ''Türk çiftçisi ile Avrupa çiftçisini kıyaslamak mümkün değildir. Avrupa Birliği(AB) müzakerelerinde en çetin pazarlıklar tarımla alakalı yapılıyor. Hiçkimse sıkıntıları bi çırpıda çözemez. Tarımdaki sorunların halledilmesi için 7 milyon dolara ihtiyaç var'' şeklinde konuştu.
Avrupa Birliği yolundaki Türkiye'de Türk çiftçisinin sürekli bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğini belirten Aydiş, ''Bunlar gerçekleştirildiğinde üretimde olumlu sonuçlar alırız. Üretimi bu yönde fazlalaştırırız. Türkiye'nin birçok yerinde çiftçi eğitimsiz bu sorunların çözümü için ziraat odaları olarak her yerde gayret gösteriyoruz'' şeklinde sözlerini tamamlayarak, hükümetin de bu yönde gerekli adımları atması gerektiğini belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.