Gıda Hattı

Üretim ve Tüketimde Gerileme Nedeniyle Hasat Zamanı Ortada Alıcı Yok

15 Ağustos 2007, 15:05
Paylaş

Geçen yıl fiyat ve pazarlamada yaşanan sıkıntılar bu yıl daha da büyüdü. Kuraklık nedeniyle verim ve kalite düştü. Hasat zamanı gelmesine rağmen şarap üretim ve tüketimindeki gerileme nedeniyle alıcı olmaması da bağcının zararının daha da artmasına neden oldu. Kimi üreticilerin bağlarını sökmeye başladığını ya da aşılama yöntemiyle sofralık üzüme çevirdiğini dile getiren sektör temsilcileri, piyasanın bu şekilde sürmesi halinde sezon sonunda şaraplık üzümden kaçışın hızlanacağını dile getirdiler.

Gürcan: Yüksek ÖTV tedirgin ediyor

Yüksek ÖTV nedeniyle şarap üreticilerinin tedirgin olduğunu ifade eden İzmir Ticaret Borsası Meclis üyesi Tayfur Gürcan, kesim zamanı gelmesine rağmen alım için şimdiye kadar girişimde bulunan sanayicinin olmadığını söyledi. Geçen yıl bu dönem sanayicilerin alım yaptıklarını, ancak fiyat veremediklerini anlatan Gürcan, “Bu yıl durum daha da vahim. Belki seneye üreticiler bağlarını sökecekler. Benim bağım taban arazide olsa ben de sökmeyi düşünürdüm. Üreticilerden bir kısmı aşılama yöntemiyle şaraplık üzümü sofralığa dönüştürüyor” dedi

Çobanoğlu: Kuraklık kaliteyi etkiledi

Üzüm Üreticileri Sendikası (Üzüm-Sen) Genel Başkanı Adnan Çobanoğlu da bu yıl fiyatın yanında rekolte ve kalitede sıkıntı olduğunu dile getirdi. Kuraklık nedeniyle pek çok yerde sulama yapılamadığını, bunun da kaliteyi olumsuz etkilediğini kaydeden Çobanoğlu, şunları söyledi:

“Kalite, özellikle şaraplık üzüm için çok önemli. Bu nedenle aynı tür üzümde kaliteye göre fiyat uçurumu oluşabilir. Yani bir üzüm 70 kuruşa alıcı bulurken, aynı cins üzümden daha kaliteli olanın fiyatı 2 YTL'yi aşabilir. Kaliteli üzüm bulmak bu yıl çok zorlaşacak. Kalitesiz üzümlerin bağda kalma ihtimali de var. Bu durumun en önemli nedeni plansızlık.”

Güner: Böyle giderse sektör 5 yılda biter

Sevilen Şarap Sanayi AŞ Yönetim Kurulu üyesi Enis Güner ise, şaraptaki ve dolayısıyla şaraplık üzümdeki sıkıntının 2005'te şaraptaki vergi oranının yüzde 118 artırılmasının ardından büyüdüğünü söyledi. Bu yıl sıkıntının daha da artacağını kaydeden Güner, şöyle devam etti:

“Romanya, Fransa, İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan gibi üretici ülkelerde şarapta ÖTV uygulaması yok. Türkiye'de yüksek vergilendirmenin bir nedeni olarak da kaçak üretim gösteriliyordu. Bandrol uygulaması ile artık kaçakçılığın önüne geçildiğine göre, ÖTV miktarı da düşürülebilir. Biz malı satamadığımız için üreticiden üzüm alamıyoruz. Biz, satsak sistematik olarak üretici de kazanacak ve bağına bakacak. Bu yıl gerek para kazanamadıklarından gerekse kuraklık nedeniyle pekçok üretici bağına bakamadı. Böyle giderse bu yıl hasat sonunda bağlarını söken üretici sayısı bir anda çok artabilir. Vergi ve kuraklık bu şekilde sürerse 5 yıla kalmaz sektör biter ve Türkiye ithal şarap cennetine döner” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.