Gıda Hattı

Üretim, Tüketimi Karşılamıyor Pilavı Daha Pahalı Yiyeceğiz

9 Kasım 2007, 16:48
Paylaş

Dünyada buğdaydan sonra en çok tüketilen tarım ürünü pirinç. Ancak son 7 yıldır üretim, tüketimi karşılamaya yetmiyor. Bu nedenle uluslararası borsalarda fiyatlar yükselirken olağanüstü durumlar için bekletilen stratejik pirinç stokları da hızla azalıyor.

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, 2000 yılından beri dünya pirinç üretiminin yıllık yaklaşık 420 milyon tonda kaldığını söyledi. Ancak üretimin pirinç talebine yetmediğini vurgulayan Erdoğan, "Dünya 7 yıldır stoktan pirinç yiyor. Stratejik stoklar 250 milyon tondan 70 milyon tona indi." dedi. Bu yıl buğday fiyatlarında yaşanan aşırı artışın da uluslararası pirinç ticaretini etkilediğini ifede eden Mehmet Erdoğan, "Hindistan dünyanın en büyük pirinç üreticisi, aynı zamanda en büyük buğday ithalatçısı. Ancak buğday fiyatı artınca, vatandaşım 'buğday yerine daha ucuz olan pirinç tüketsin' diyerek pirinç ihracatını durdurdu. Aynı şekilde Mısır da ihracatı birkaç aylığına askıya almayı düşünüyor." açıklamasını yaptı.Pirinçteki çalkantı Türkiye'yi de etkisi aldına aldı. Türkiye'de geçen yıl 400 bin ton pirinç üretilmişti. Ancak bu yıl verim kuraklığa bağlı olarak 350 bin tona geriledi. Ülkenin yıllık pirinç tüketimi ise 500 bin ton civarında. Aradaki fark ithal ediliyor. Amerikan Borsası'nda drum buğdayının tonu bir yılda 200 dolardan 530 dolara fırladı. Dünya piyasalarında bir ton Kaliforniya pirinci 550 dolardan 750 dolara, Mısır pirinci ise 380 dolardan 500 dolara çıktı.

Türkiye'de üretilen yerli pirincin üretici fiyatı da 1,15 YTL'den 1,4 yeni liraya yükseldi. Mehmet Erdoğan, trendin bu şekilde devam etmesi halinde fiyatların daha da artacağı uyarısında bulundu. Buğdaydaki yüksek fiyatı gören pek çok üreticinin gelecek yıl pirinç yerine buğdaya yönelebileceğini anlatan Erdoğan, "Eğer böyle olursa pirinç üretimi düşer, bu da fiyatları daha da yükseltir. Vatandaş pilavı daha pahalıya yemek zorunda kalabilir." şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.