Gıda Hattı

Üreticide Zam Yok Rafta Fiyat Arttı

2 Mayıs 2008, 18:22
Paylaş

Nisan ayında bakliyatta üretici fiyatları yerinde sayarken, market fiyatları rekor hızla arttı. Pirinçten sonra nisan ayında fiyatı yüzde 24 artan kırmızı mercimek zam şampiyonu oldu TÜM dünyada gıda ürünleri fiyatlarında hızlı artışlar yaşanan Nisan ayında, Türkiye'de üretici fiyatları neredeyse hiç artmazken, market fiyatlarında rekor artışlar görüldü. Market fiyatları bazında nisan ayının zam şampiyonu, yüzde 24.3'le kırmızı mercimek oldu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), nisan ayında yaş meyve ve sebze fiyatlarıyla birlikte önem arz eden çeşitli gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan değişimleri açıkladı. TZOB'un, tüketici hareketlerinin fazla olduğu Ankara, İstanbul, Mersin ve İzmir illerinden derlediği verileri değerlendiren TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ürünün üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar geçtiği hal, pazar ve market zinciri halkalarının fiyat artışlarında önemli oranlarda etkili olduğunu belirtti. Şemsi Bayraktar, "Üretici ve tüketici arasındaki fiyat farkına baktığımızda yaş sebze ve meyvede yüzde 272'lere, kurutulmuş ürünlerde yüzde 170'lere, baklagillerde yüzde 331'lere, pirinçte yüzde 497'lere ve hayvansal ürünlerde yüzde 231lere kadar çıktığı görülmektedir. Görüldüğü üzere, üretici ve market fiyatları arasındaki makas, daha önceki açıklamalarımızda da ifade ettiğimiz gibi çok yüksektir" diye konuştu. Nisan ayında perakende fiyatlarında genel itibariyle bir artış görülürken bazı ürünlerde de azalma meydana geldiğini belirten Bayraktar, kırmızı mercimek başta olmak üzere baklagillerde, hayvansal ürünlerde ve bazı sebzelerde artışlar görüldüğünü belirtti.

Bayraktar’ın verdiği bilgiye göre önceki aya göre salatalıkta yüzde 24.4, patlıcanda yüzde 32.7, çilekte yüzde 45.5, yeşil fasulyede yüzde 50.1, sivri biberde yüzde 58.6 fiyat düşüşü görüldü. Nisan ayı itibariyle hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte ürün miktarının artışına bağlı olarak üretici fiyatlarında görülen düşüş marketlere de yansıdı. Market fiyatlarına bakıldığında pirinçte önceki aya göre ancak yüzde 0.4'lük bir düşüş gerçekleşti. TMO tarafından sezonda açıklanan fiyatla kıyaslandığında üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı yüzde 497.8 oldu, Bayraktar "Nisan ayı içinde havaların ısınması ile birlikte hasat edilen ürün miktarındaki artışa bağlı olarak bazı yaş meyve ve sebzede fiyatlarda düşüşün meydana geldiği düşünülmektedir. Ancak baklagil, pirinç gibi stoklanabilen ürünlerde fiyat artışları var" dedi.

Üretici fiyatlarında bakliyat, pirinç, et, kuru kayısı ve kuru incir gibi ürünlerde bir fiyat değişimi olmadığını belirten Bayraktar, şu bilgileri verdi: "Havuç, domates, kuru üzüm ve yumurtada üretici fiyatında artış görülmektedir. Havuçta görülen yüzde 10'luk fiyat artışı rekoltenin az ve sezon sonu olmasından kaynaklanırken, domatesteki yüzde 9'luk fiyat ariışı talep artışından ve ihracattan kaynaklanmaktadır." NİSAN ayında fiyat düşüşü görülen ürünlerden biri de süt oldu. Sütte üretici fiyatı önceki aya göre yüzde 14.5 geriledi. Süt fiyatındaki düşüşte sanayicilerin, süt talebinin yetersiz ve stoklarının dolu olduğunu söylemesi etkili oldu. Ayrıca fiyat düşüşünde sezon itibariyle süt veriminin buna bağlı olarak üretimin artması da etki yaptı. Üretici fiyatı azalırken bu düşüş market raflarına yansımadığı gibi, sütün market fiyatı yüzde 2.6 arttı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.