Gıda Hattı

Ülker Sponsorlukta Da Global Marka Olma Yolunda

17 Nisan 2008, 01:24
Paylaş

Godiva'yı alarak global lige çıkan Ülker, basketbolda Avrupa'nın en büyük basketbol organizasyonlarından biri olan ULEB Kupası'nı destekleyerek sponsorlukta da büyükler ligine adım attı.

Belçikalı çikolata markası Godiva'yı satın alarak global şirket olma yolunda önemli bir adım atan Ülker Grubu, sporda da ilk global sponsorluğunu Avrupa'nın en büyük basketbol organizasyonlarından biri olan ULEB Kupası'yla gerçekleştirdi. Kupada sekizli finalin resmi sponsorları arasına giren Ülker'in Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, "Sponsorlukların amacı tüketici ile duygusal bir bağ kurmaktır. Ülker, Türkiye'de futbol ve basketbola yılda 38 milyon dolar destek sağlıyor. Bu destek sayesinde Ülker Türkiye'de 'en çok hatırlanan ikinci marka', Cola Turka da kendi kategorisinde 'en hızla hatırlanan ikinci marka' oldu."

Ülker'in global sponsorları arasına girdiği ULEB Kupası finalleri İtalya'nın Torino kentinde gerçekleşti. 2007-2008 ULEB Kupası maçları dünyada 74 ülkeden 423.5 milyon kişiye ulaşıyor. 25 ülkeden 54 takımın yarıştığı kupa finallerinde Türkiye'den Galatasaray ve Beşiktaş başta olmak üzere 8 takım yarıştı. Galatasaray'ın dördüncü olduğu finaller için Torino'da bulunan Şeker, bir sunum yaparak Ülker'in sponsorluk konusunda hedeflerini anlattı.

Sponsorlukların amacının tüketici ile duygusal bir bağ kurmak olduğunu söyleyen Şeker, Ülker Şirketler Topluluğu'nun, tüm dünyada önemli bir pazarlama platformu konumuna gelen sporun gücü çerçevesinde, markalarının imajını pekiştirmek ve algısını korumak için uzun yıllardır bu alana yatırım yaptığını söyledi.

Euroleague'de örnek gösterildik

Zuhal Şeker Ülker'in, halen Beşiktaş Cola Turka, Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Café Crown ve gelecek vaad eden genç sporculardan kurulu Alpella takımına destek verdiğini anlatarak, Türkiye Futbol Federasyonu ile A Milli Takım'dan Bayan Milli Takımı'na kadar tüm milli futbol takımlarını kapsayan bir işbirliği anlaşması yaptıklarını da dile getirdi. Şeker, Türk sporuna verdikleri desteğin yıllık 38 milyon doları bulduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Basketbolda tecrübeli bir şirketiz. Ülkerspor'un tecrübelerini kulüplere bir kaynak olarak sunmak istedik. Beşer yıllık sponsorluk anlaşmaları yaptık. Basketbol bizim bu desteklerimizden sonra giderek endüstrileşmeye başladı. Kulüpler daha iyi transferler yapabilir hale geldi. Ligin keyfi arttı ve içeriği zenginleşti. TV'ler daha çok ilgi göstermeye başladı. Örneğin Beko dört yıllığına 10 milyon dolar vererek lige ismini verdi. NTV üç yıl TV yayın haklarını aldı. Basketbol yatırıma açık bir yapıya dönüştü. 2006-2007 sezonunda maçlar ortalama 10 bin seyirciyle oynandı. Gazeteler basketbola daha fazla sayfa ayırmaya başladı. Fenerbahçe Ülker'in Euroleague maçlarında ödüllü şut aktivitesi yaptık. Bu Euroleague Pazarlama Departmanı tarafından tüm ülkelere örnek aktivite olarak gösterildi."

Takım transferlerine karışmayız

Şeker, 38 milyon doların kulüplere eşit olarak ayrıldığını da belirterek bütçenin kulüplerle beşer yıllık anlaşmalarla sabitlendiğini söyledi. "Fenerbahçe Barcelonalı Edu'yu Ülker'in sponsorluğuyla alacak" gibi haberlerin bu nedenle asılsız olduğunu da söyleyen Şeker, "Kulüpler bu kaynağı futbola ya da basketbola ne kadar oranda ayıracağına kendisi karar veriyor. Bu kaynak dışında herhangi bir ekstra ödeme yapmak söz konusu olamaz" dedi.Bu arada Ülker'in sadece profesyonel futbola değil, altyapıya da destek vermeyi hedeflediğini sözlerine ekleyen Şeker, "Sportif sosyal faaliyetleri kapsayan 'Grassroots' (herkes için futbol) projelerini de hayata geçiriyoruz. 7'den 70'e herkese futbolu sevdireceğiz" dedi.Şeker'in verdiği bilgilere göre hayata geçirilen projelerin ilki 24 Haziran-1 Temmuz arasında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile birlikte organize edilen Ülker Mini Minikler Futbol Şenliği oldu. Bu şenliği 1 Temmuz tarihinde başlayan ve 19 Ağustos'a kadar devam eden, Türkiye'nin 81 ilinden gelen 500 minik futbolcunun futbolun yanı sıra kişisel gelişim ve TEMA ile işbirliği içinde çevre bilinci eğitimi aldığı Van Futbol Köyü takip etti. Aynı çerçevede 16-22 Temmuz tarihleri arasında Almanya, Romanya, Ukrayna, Makedonya, KKTC ve Rusya'dan 10-12 yaş arasında kız-erkek toplam 200 çocuğun katıldığı Riva Düş Köyü Festivali'ne de destek olundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.