Gıda Hattı

Ülker'in Vakfı, İstanbul Şehir Üniversitesi Kuruyor

8 Mayıs 2008, 15:41
Paylaş

Godiva’nın başına geçen Murat Ülker’in kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na bağlı olarak İstanbul Şehir Üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün kabul edildi. Üniversitenin mütevelli heyetinde Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk ile eski AKP milletvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ulaştırma Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da bulunuyor.

İstanbul’da Mehmet Altınbaş Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından Kemerburgaz Üniversitesi, Bilim ve Sanat Vakfı tarafından da İstanbul Şehir Üniversitesi kurulmasına ilişkin tasaların kabul edilmesi üzerine CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucuları hakkında bilgi istedi. Hamzaçebi’nin ısrarlı soruları sonrasında, Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik üniversitenin mütevelli heyetinde Selçuk ve Ilıcalı’nın bulunduğunu bildirdi.

Komisyon Ardahan, Bartın, Bayburt, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Şırnak, Tunceli ve Yalova’ya üniversite kurulmasına ilişkin tasarıyı da kabul etti. Bu tasarılar Genel Kurul’dan geçtiğinde Türkiye’de üniversitesi bulunmayan il kalmayacak. 85’i devlet, 31’i vakıf olmak üzere 116 üniversiteye 9 devlet 2 de vakıf üniversitesi eklenecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.