Gıda Hattı

Ülker Hero Baby'den 20 Milyon YTL'lik Yatırım

19 Mart 2008, 18:10
Paylaş

Türk gıda sektörünün öncüsü Ülker ve dünyanın bebek beslenme devi Hero’nun yüzde 50 ortaklığı ile 2002 yılında kurulan Ülker Hero Baby, yeni yatırımlarla büyümesini sürdürüyor. Ülker Hero Baby’nin, 2003 yılında Ankara’da üretime başlayan Türkiye’nin ilk tahıllı kaşık maması fabrikasından sonra, ikinci fabrikası 2008 yılı sonunda yine Ankara’da faaliyete geçecek. 20 milyon YTL’lik yatırım yapılan ikinci fabrika Türkiye’nin ilk kavanoz maması üreten tesisi olacak.

Fabrika yatırımının duyurusu Hero ve Ülker Hero Baby üst düzey yöneticilerinin katılımları ile, Hero’nun İspanya - Murcia’daki AR-GE merkezinde düzenlenen bir toplantı sırasında yapıldı. Hero CEO’su Stefan F. Heidenreich, Nielsen 2007 verilerine göre dünyada en hızlı büyüyen gıda şirketi olduklarını belirterek şunları söyledi: “Uluslararası pazarlarda sağlıklı beslenme alanlarında, karlı operasyonlarla inovasyona dayalı sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz…

Bu noktada Ülker’le kurduğumuz ortaklıktan son derece memnunuz. Türkiye heyecan duyduğumuz bir pazar. Dengeli beslenme bilincinin yükselmesi ve satın alma gücünün artmasıyla büyümemizi sürdüreceğiz.”

Hero Bebek Beslenme Kategorisi Grup Başkanı Rene Baenziger, üretimlerinin her aşamasında güçlü bir kontrol mekanizmasına sahip olduklarını belirtti. Baenziger, “400 kişinin çalıştığı bir Ar-Ge departmanımız bulunuyor. Bu departman tüm dünyadaki Hero şirketlerine hizmet veriyor. Araştırma enstitüleri, hastaneler, üniversiteler ve bilim adamları ile sürekli bir işbirliği içindeyiz. Hero olarak şu anda üretim teknolojileri birimi ile 153, üniversitelerle 47, araştırma merkezleri ile 21 ve hastanelerle 7 farklı proje yürütüyoruz.” dedi.

Toplantıda konuşan Ülker Hero Baby Genel Müdürü Nasuh Önal da Türkiye bebek beslenme pazarı ile ilgili bilgi vererek, “Bebek mamalarının ülkemizdeki kullanım oranı oldukça düşük. Örneğin İspanya’da bebek başına kavanoz mama tüketimi haftalık 1.3 kg iken, ülkemizde bu oran yıllık 1 kg civarında.” dedi.

‘Her bebeğin dengeli ve yeterli beslenme hakkı vardır’ misyonu ile yola çıktıklarını belirten Nasuh Önal, bebek mamasında ilk fabrika gibi ikinci fabrikanın da bu misyonun hayata geçirilmesine katkıda bulunacağını belirtti. Nasuh Önal, bu hedef doğrultusunda fiyatlarını her kesimin ulaşabileceği seviyelere getirdiklerini belirterek şu bilgiyi verdi: “20 milyon YTL yatırımla ileri teknolojiye sahip ikinci fabrikamızı kuruyoruz. 50 milyon kavanoz maması üretim kapasiteli bu fabrika sayesinde elde edeceğimiz maaliyet avantajını son tüketici ile şimdiden paylaşıyoruz. Fiyatımızı 1 YTL olarak belirledik. Böylece tüketim alışkanlığı kazandırmayı ve sektörün büyümesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.