Gıda Hattı

Ülker halka arza hazırlanıyor

11 Haziran 2007, 14:58
Paylaş

Ülker Grubu, isim değişikliği ve halka arza hazırlanıyor. Grubun 2006 performansı ve 2007 yılı hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Ali Ülker, Ülker Gıda isminin Ülker Bisküvi AŞ, Üstün Gıda isminin Ülker Çikolata AŞ olarak değiştirileceğini, İdeal Gıda, Fresh Cake ve Anadolu Gıda şirketlerinin de İdeal Kek AŞ unvanı altında birleştirilmesine karar verildiğini açıkladı.

Ülker Çikolata ismini alacak Üstün Gıda’nın geçen yılki cirosunun 760 milyon dolar, karının 48 milyon YTL, diğer 3 şirketin toplam cirosunun 266 milyon YTL, net karının 29 milyon YTL olduğunu belirten Ali Ülker, “Ülker Çikolata ve İdeal Kek’i halka arz etmeyi düşünüyoruz. Arz için düşündüğümüz tarih 2008 yılı başı” dedi.

     
Ülker Grubu’nun 132 marka ve 714 çeşit ile Ülker Şirketler Topluluğu’nun en büyük grubu olduğunu, geçen yıl 62 yeni ürün piyasaya sunulduğunu belirten Ali Ülker, lezzet sırlarını da  “Ürünlerimiz Ülker İcra Kurulu Başkanı Murat Ülker tatmadan piyasaya sunulmuyor” sözleriyle açıkladı. Ülker, en çok satan 3 ürünün Halley, çikolatalı gofret ve Pötibör olduğunu vurguladı. 100'ün üzerinde ülkede 66 markayla yer alan grubun, geçen yıl 250 milyon dolarlık ihracat yaptığını aktaran Ülker, dünyanın birçok ülkesinde, Nepal, Katmandu’da bile Ülker  ürünleriyle karşılaşıldığını anlattı.

Ülker Şirketler Topluluğu’nun bu yıl planladığı 140 milyon dolarlık yatırımın 60 milyon dolarının grup yatırımlarından oluşacağını, 25 milyon doların Ülker Gıda AŞ, kalan tutarın da diğer şirketlere dağılacağını belirten Ali Ülker, İdeal Gıda AŞ'nin kapasitesinin yüzde 50 artırılacağını, Hadımköy'deki fabrikaya kapasiteyi yüzde 100 artıracak yeni bir bina yapılacağını bildirdi.  

   
Ülker İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Yurdagül de, topluluğun 2006 yılında yüzde 12,1 büyüyerek yaklaşık 7,5 milyar dolarlık ciroya ulaştığını söyledi. Ülker Gıda Genel Müdürü Cafer Fındıkoğlu ise geçen yıl ciroda yüzde 11'lik büyümeyle 425 milyon dolara, ihracatta yüzde 11'lik artışla 52 milyon dolara, yıllık üretimde de yüzde 10'luk artışla 125 bin tona ulaştıklarını kaydetti. Fındıkoğlu, bu yıl ciroda yüzde 15'lik artış hedeflediklerini de bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.