Gıda Hattı

Ülker Grubu, Migros'ta Yüzde 10 Pay İstiyor

29 Ekim 2007, 13:21
Paylaş

Ülker Grubu, Migros’un satışında küçük ortak olarak yer almayı planlıyor. Ülker Grubu İcra Kurulu Üyesi Cahit Paksoy, Migros'un satışında bir konsorsiyum içinde yüzde 10 pay alarak bulunmak istediklerini açıkladı. CNBC-e televizyonuna açıklamalarda bulunan Paksoy, Ülker’in gündeminde otoyol ve köprülerin özelleştirilmesinin de olduğunu söyledi. Otoyol özelleştirilmesi ve uzun vadeli kiralanmasına pozitif baktıklarını kaydeden Paksoy, medya ve Tekel'in özelleştirmesi ile net olarak ilgilenmediklerini vurguladı

Paksoy, enerji sektöründe kömür ve hidroelektrik santraller üzerinde çalıştıklarını ifade etti. Ülker’in 2008'de masaya yatıracağı bir konunun da teknoloji perakendeciliği olduğunu ifade eden Paksoy, Ülker’e ait Hızlı Sistem şirketini geliştirmeyi incelediklerini belirtti. Paksoy, hızlı sistemin sektörde ilklerden biri olduğunu ve gerekli know-how’a sahip olduğunu belirtti.

Ambalaj Grubu şirketlerinin 2007 sonunda toplam cirolarının 150 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini belirten Paksoy, bu alanda 2008’de ise ciroda yüzde 20 artış planladıklarını kaydetti. Tire-Kutsan’a kağıt üretimini de eklemek istediklerini bildiren Paksoy, Polinas’ı 2008’de halka arz etmeyi ya da şirkete stratejik ortak almayı hedeflediklerini söyledi.Paksoy, Farmamak ve Duran Doğan’ın gündeminde ise yeniden yapılanma olduğunu söyledi. Ülker Grubu 2008'de Farmamak için 20 milyon ve Duran Doğan içinse 10 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Paksoy'un verdiği bilgilere göre Ülker Ambalaj’ın gündeminde yurtdışına açılmak da var. Efes Pilsen gibi Türk şirketleri için ambalaj üretimine Kazakistan’da başlayacaklarını belirten Paksoy, fabrikanın tüm altyapı çalışmalarının tamamlandığını ifade etti. Paksoy, Kazakistan’dan başlamak üzere Rusya, Türki Cumhuriyetler'e de ihracat yapmak istediklerini dile getirdi.

Ülker Bisküvi'den, Sağlam GYO'nun Sermaye Artırımına 4.5 Milyon YTL

Ülker Bisküvi, iştiraki Sağlam GYO'nun yüzde 300 oranındaki bedelli sermaye artırımına 4.5 milyon YTL ile katılma kararı aldı.

Ülker Bisküvi'den İMKB'ye yapılan açıklamaya göre, şirket yapılan Yönetim Kurulu toplantısında; 1 milyon 500 bin YTL nominal tutar ve yüzde 10,71 oranında iştiraki olan Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın yüzde 300 oranında yapmış olduğu bedelli sermaye artırımına Ülker payına tekabül eden 4 milyon 500 bin YTL'nin ödenerek katılmaya karar verdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.