Gıda Hattı

Ülker Gıda, 2007'yi "İhracat Ve Yatırım Yılı" İlan Etti

16 Nisan 2007, 16:53
Paylaş

Ülker Gıda Grubu, 2007’yi ‘ihracat ve yatırım yılı’ ilan etti. Gıda Grubu bu yıl sonuna kadar 42 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirecek. 2006 yılı cirosu 2 milyar dolara ulaşan grup, 54 milyon dolarlık ihracatını da yüzde 50 oranında artırmayı hedefliyor.

Ülker Gıda Grubu’nun 2007 yılı hedeflerine ilişkin düzenlenen basın toplantısının açılışında konuşan Ülker İstişare Konseyi Üyesi ve Grup Sözcüsü Metin Yurdagül, “Ülker, bisküvi ve çikolata gibi geleneksel üretim kategorilerindeki kaliteyi ön planda tutan, Türk damak tadına saygı duyan, insan odaklı, teknolojiyi ve dünya trendlerini takip eden yaklaşımını gıda grubuna da taşımış ve çok başarılı olmuştur” dedi.

Ülker Şirketler Topluluğu Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü de, Ülker Şirketler Topluluğu içinde 12 yıllık bir geçmişi olan Gıda Grubu’nun, büyüme odaklı genç ve yenilikçi bir grup olduğunu söyledi. Genç olmakla birlikte, kısa sürede pazarda çeşitli kategorilerde ilk üçte yer alma başarısını gösterdiklerini vurgulayan Tütüncü, ihracatın son derece zor ve komplike olduğu, soğuk zincir gerektiren gıda alanında grup olarak fark yarattıklarını belirtti.

“Gıda Grubu’nun en önemli yatırımı süt alanında olacak. Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri üreticisi konumundaki Ülker Ak Gıda, Karaman’da yeni bir fabrikayı Haziran ayında hizmete sokacak. 2007 yılının en önemli yatırımı olacak bu projeyle Ülker’in 1.600 ton olan günlük süt üretim kapasitesi 2.100 tona çıkacak” diyen Tütüncü, Türkiye’yi yenilikçi ürünlerle tanıştıran Gıda Grubu’nun, Ülker Kalbim Benecol’le fonksiyonel gıda pazarında yakaladığı çıkışı, 2007 yılında da sürdüreceğini belirtti. 2007 yılında Ülker’in kolesterol düşürücü segmentte en geniş ürün gamıyla yakaladığı liderliğinin açık ara devam edeceğini vurgulayan Tütüncü, fonksiyonel gıda alanında tüketicilerin Ülker’den ‘iyi haberler’ almaya devam edeceğini söyledi.

Margarin’de lider

Ülker’in gıda alanında ilk yatırımını gerçekleştirdiği margarin sektöründe yüzde 36’lık payla lider olduğunu belirten Gıda Grubu Başkanı Tütüncü, gazlı içecekler sektörüne ilişkin olarak da şunları söyledi:

“2003 yılında pazara sunulan Cola Turka o tarihten bu yana, Türkiye kola pazarında yüzde 52 oranında büyüme sağladı. Cola Turka ince kutu konseptiyle de sektörde öncülük yaptı. Bu yenilikçi yaklaşımı geleneksel Ülker Çamlıca gazoza ‘yeni bir tat’ kazandırarak devam ettirdik ve Çamlıca Vişneli’yi geliştirdik. Çamlıca Vişneli’nin tadı tüketiciler tarafından çok beğenildi.”

Tütüncü’nün verdiği bilgiye göre, 2006 yılında çorba sektörüne de giren Ülker, İzmir’deki Örgen fabrikasında hazır çorba, bulyon, toz tatlı ve lezzetlendirici üretmeye başladı ve kısa sürede pazarda ikinciliğe yerleşerek iddiasını ispatladı. Gıda grubu, ‘yeni’ olduğu kahvaltılık gevreği sektöründe de önemli bir başarı gösterdi. Bu segmentte dünyanın en büyük tahıl gevreği üreticisi Kellogg’la markasını yan yana getiren Ülker, kısa sürede pazarda sektörün ikincisi oldu.

Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, grubun faaliyet gösterdiği süt ve süt ürünleri, yağ ve mutfak malzemeleri, gazlı içecek, tahıl gevreği ve fonksiyonel gıda ürünleri alanlarının büyüme planlarına uygun olarak geliştiğini de sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.