Gıda Hattı

Ülker'den Spora Yönetici Desteği

8 Ağustos 2007, 14:40
Paylaş

Sponsorluklar vasıtasıyla Türk sporuna 38 milyon dolar destek sağlayan Ülker, spor yöneticisi yetiştirmeye de öncülük edecek. Ülker Spor Sponsorlukları Müdürü Hakan Aydınol, Türkiye'de spor alanında çok fazla profesyonel yönetici olmadığına dikkat çekerek, "Boğaziçi, Bahçeşehir ve Kadir Has Üniversiteleri ile görüşmelerimiz sürüyor. Master ya da sertifika programları hazırlayarak üniversitelerde profesyonel yönetici yetişmesi için öncülük edeceğiz. Spor yöneticilerinin sponsorluk gelirlerinin artmasına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz" dedi. Aydınol, dünyada sponsorluk harcamalarının yüzde 70'nin spor alanına yapıldığını belirtirken, 2006'da 33.8 milyar dolar olan sponsorluk harcamalarının 2007’de 37.4 milyar dolara çıkacağını kaydetti. Aydınol, "Türkiye'nin GSMH harcamaları 404 milyar doları buluyor. Sponsorluk harcamaları da buna paralel olarak gelişiyor. Ancak takımların gelirlerini artırması mümkün" diye konuştu.

Avrupa’nın çok gerisinde

Bugün Türkiye'deki bütün futbol takımlarının gelirlerinin İspanya'nın Real Madrid kulübü ile neredeyse eşit olduğunu söyleyen Aydınol şöyle konuştu: "Türkiye'deki sponsorluk rakamlarını Avrupa ile kıyaslamamız mümkün değil. Sadece Real Madrid'in geliri 400 milyon dolar iken Türkiye'deki futbol pastasının 472 milyon dolar olması çok kötü. Bu rakamların yüzde 15'ini maç günü gelirleri, yüzde 29'unu TV yayınları ve yüzde 56'sını da ticari gelirler oluşturuyor. Türkiye'deki kulüplerin gelirlerini artırmaları için profesyonelleşmeleri gerekiyor." Dünyanın önde gelen şirketlerinin spor sponsorluklarına büyük paralar harcadığını vurgulayan Aydınol, "Citigroup, New York Mets Baseball Stadı'nın 2006-2026 isim hakkı için toplam 400 milyon dolar ödedi. Gazprom ise Chealse ile 125 milyon euroluk sponsorluk anlaşma yaptı. Vodafone ve AIG'de spor sponsorluklarına çok fazla para harcayan şirketlerin başında geliyor" dedi.

Çocuklarda ekip ruhu yaratılıyor

Spor-çocuk ve Ülker üçlemesinin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen Ülker Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker Tucker, "Türkiye'nin spora en büyük desteği veren 63 yıllık markası Ülker son dönemde çocuklara yönelik çalışmaya hız verdi. Profesyonel ve altyapı futbol faaliyetlerinin dışında kalan ve Grassroots olarak bilinen çalışmayı bu kapsamda değerlendiriyoruz. Bu çalışmayı bütün Türkiye'ye yaymak amacındayız. Bugüne kadar binlerce çocuk ile sporu buluşturduk. Amaç sporun çocukların hayatının bir parçası olması" diye konuştu.

Futbol köyünü diğer illere de yayacağız

Hakan Aydınol, Ülker'in Türkiye'deki spor alt yapısına da önem verdiğini dile getirerek, "En çok ilgi gören projelerimizin başında Van Futbol Köyü geliyor. Türkiye'nin dört bir köşesinden minik futbolcuların katıldığı projemiz 1 Temmuz ile 22 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. 5 dönemde 500 çocuk hem futbol hem de çevre eğitimi alacak" dedi. Aydınol, projenin diğer illere de yayılacağını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.