Gıda Hattı

Ülker Cafe Crown İle Kahve Cafe Zincirlerine Yeni Halkalar Ekleniyor

23 Kasım 2007, 16:24
Paylaş

Son yıllarda hızlı büyüyen bir grafik çizerek yerli yabancı pek çok markanın yatırımlarını artırdığı kahve pazarında Cafe Crown ile faaliyet gösteren Ülker, cafe zincirlerine yeni halkalar ekliyor. Cafe Crown olarak kahve pazarındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Ülker Kurumsal İletişim yetkilileri, kahve ile henüz tanışmamış potansiyel sıcak içecek tüketicilerini, kahveyle tanıştırmak, onları sadık tüketici haline getirmek amacıyla cafeler dönük yatırımlarının sürdüğünü aktardı. Son dönemde Cafe Crown cafelerin sayısını artırarak 25’inci mağazayı da açtıklarını kaydeden şirket yetkilileri bu yöndeki çalışmaları hızlandırdıklarını ve cafelerin perakende kanalında da markayı desteklediğini söyledi.

750 milyon fincan 3ü1 arada içtik

Aromalı 3’ü bir arada kategorisinde Cafe Crown’un lider olduğunu belirten Ülker Kurumsal İletişim yetkilileri, 2004 yılında pazara giren Cafe Crown’un, güçlü uluslararası rakiplere rağmen Türk tüketicisine toplam 750 milyon fincan 3ü1 arada içirmeyi başardığını aktardı. “Sıfırdan inşa edilen bir marka olan Cafe Crown’un üç senede geldiği bu nokta, birçok pazarlama uzmanı tarafından çeşitli platformlarda dile getirildi, çeşitli seminerlerde ve workshoplarda markamız ‘case study’ olarak incelendi” diyen şirket yetkilileri, Cafe Crown olarak genç ve yenilikçi imajı güçlendirerek gençlerin bir numaralı markası haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi. Cafe Crown’un Türkiye’de ilk kez aromalı ürünlerini bir arada lanse ettiğini ve boşluğu doldurmayı hedeflediklerini bildiren yetkililer, aroma seçiminde Türk tüketicisinin genel tat tercihlerini dikkate aldıklarını söyledi. Yetkililer, 2005 yılında fındık ve vanilya çeşitlerinin lansmanını yaptıktan sonra ürün gamlarını bu yılda daha da genişlettiklerini ifade etti. Ülker’in çikolatadaki deneyimini kahveye taşıdıklarını ve çikolatalı çeşitlerini piyasaya sunduklarını aktaran yetkililer, Türkiye pazarında kahve kategorisinde önemli bir yeniliğe imza attıklarının altını çizdi. Rakiplerinden farklı olarak esnekliği ve dinamikliği kullandıklarını belirten yetkililer, markalarının enerjisini kahve severlere aktardıklarını söyledi. Tüketicilerin pratik kullanımı ve ekonomik oluşundan dolayı 3’ü bir arada ürünlerini tercih ettiklerini kaydeden yetkililer, bu segmentte en çok beğenilen varyantların sade ve fındık aromalı ürünler olduğuna dikkat çekti. Bu ürünlerin pazarda yüzde 30’lara varan seviyelere ulaştığını bildiren yetkililer, aromalı pazarında da en fazla fındık çeşidinin tercih edildiğini söyledi. Tüketicilerin kahve zincirlerinin etkisiyle daha zengin bir kahve kültürüyle tanıştıklarını belirten yetkililer, bu durumun çeşitliliği de beraberinde getirdiğine değindi. Perakendenin fikirlerinin kahve zincirlerinin desteğiyle değişeceğini ve farklı aromatik kahvelerin daha fazla insanların hayatına gireceğini düşündüklerini belirten yetkililer, Türk kahvesinin geleneksel bir ritüel olduğunu ve seramonik tüketimin etkisiyle yerinin ayrı tutulabileceğini dile getirdi. Son zamanlarda yaygınlaşan kahve zincirleriyle ilgili düşüncelerini belirten yetkililer, “Bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve olumlu karşılıyoruz, kahve ile henüz tanışmamış potansiyel sıcak içecek tüketicilerini, kahve ile tanıştırmak, onları sadık tüketici haline getirmek cafelerle mümkün olabilir. Bu anlamda bizler de yatırımlarımıza devam ediyoruz. Son dönemde Cafe Crown cafelerimizin sayısını arttırarak; 25. mağazamızı açtık, çalışmalarımızı hızlandırdık. Cafelerin perakende kanalında da markamızı desteklediğini ve bilinirliğimizi arttırdığını gözlemliyoruz” diye konuştu.

20 bin tona ulaşan hazır kahve pazarının cirosu 150 milyon dolar

Hazır kahve pazarının 20 bin ton büyüklüğüne ulaştığını tahmin ettiklerini belirten Ülker Kurumsal İletişim yetkilileri, pazarın ciro büyüklüğünün ise yaklaşık 150 milyon dolar şeklinde nitelendirdiler. 2007 yılı itibariyle pazarın geçen seneye kıyasla azalan bir yükseliş trendi kaybettiğini söyleyen yetkililer, yüzde 15’lere varan büyüme eğiliminin 3’ü bir arada ürünlerinden kaynaklandığını açıkladı. Yetkililer, geçen sene ise bu trendin yüzde 80’lere varan bir ivme kazandığını destekledi. Hazır kahve pazarında ikinci, 3’ü bir arada kategorisinde ise lider konumda olduklarını kaydeden yetkililer, “2004 yılında pazara giren Cafe Crown, güçlü uluslararası rakiplere rağmen bu başarıyı yenilikçi anlayışı ve Ülker’in güçlü dağıtım ağı sayesinde yakalamıştır. 2004 yılından beri Türk tüketicisine toplam 750 milyon fincan 3’ü 1 arada içirmeyi başardık” dedi. Cafe Crown’ın sıfırdan inşa edildiğini ve 3 senede geldiği noktayı değerlendiren yetkililer, “Birçok pazarlama uzmanı tarafından çeşitli platformlarda dile getirildi, çeşitli seminerlerde ve workshoplarda markamız ‘case study’ olarak incelendi. Cafe Crown olarak hedefimiz, genç ve yenilikçi imajımızı güçlendirerek gençlerin bir numaralı markası haline gelmektir. Yenilikçi ürün lansmanlarına devam ederek kahve pazarındaki pozisyonumuzu daha da güçlendirmeyi ve Türk tüketicilerine yeni deneyimler sunmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu. Üretici firmalarının kontrolünde 3’ü 1 arada üretimlerini ve paketleme işlemlerini Hadimköy’deki fabrikalarında gerçekleştirdiklerini ifade eden yetkililer, Ar-Ge departmanlarının, 3ü1 arada segmenti için yeni ve farklı tat araştırmalarına ara vermeden devam ettiklerini vurguladı. Yurtdışında birlikte çalıştıkları çözüm ortaklarıyla beraber farklı aromalar ve üretim teknikleri konusunda sürekli kendilerini yenilediklerini belirten yetkililer, “Ürün portföyümüzü sürekli olarak yeniliyor, teknik konularda kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.