Gıda Hattı

Ülker Artık Bisküvinin Yanında Çay İçirecek

10 Ocak 2008, 16:03
Paylaş

Çikolatada Godiva, ekmekte UNO’yu satın alan Ülker şimdi de iki çay şirketine ortak oluyor. Ülker , Oba Çay ve Doğa Çay’ın çoğunluk hisselerini satın almak üzere yürüttüğü görüşmelerde son aşamaya geldi. Her iki şirketle de iyi niyet sözleşmesi imzalandı. Dün sabah saatlerinde Ülker’den yapılan açıklamaya göre “Yıldız Holding , 2008 stratejileri çerçevesinde kendi pazarında yenilikçi, girişimci, öncü ve büyüme potansiyeli olan, pazar payı küçük ama marka gücü yüksek şirketlerle büyümeye devam edecek. Bu kapsamda çay kategorisinde iki firmayla görüşmeler devam ediyor. Söz konusu iki şirket ağırlıklı olarak Yıldız Holding sahipliğine geçecek olup her iki şirketin kurucuları, Oba Çay adına Metehan Berktaş ve Doğa adına da Feryal Menemenli görevlerini devam ettirecekler” denildi.

Sofistike çayda büyüme var

Ülker daha önce de çay pazarında Natura markasıyla yer almış ancak istediği rakamlara ulaşamayınca üretime son vermişti. Ülker’in çoğunluğunu satın aldığı şirketlerden Oba Çay, siyah Türk çayında 19 yıllık bir geçmişe sahip. Diğer şirket Oba ise gittikçe büyüyen fonksiyonel çay pazarının güçlü firmalarından biri. Doğa, sofistike çayların yanı sıra kahvaltılık tarım ürünleri, doğal reçel, marmelat ve şerbetler gibi ürünlere de sahip. 19 yıl önce Oba Çay’ı kuran işadamı Metehan Berktaş, Ülker’le ortaklığın Oba Çay’a sınıf atlatacağını söyledi. Görüşmelerin son noktaya geldiğini ve iyi niyet anlaşması imzalandığını belirten Berktaş, “Bu ortaklık Oba Çay’ın yurtdışına açılmasının yolunu açacak” dedi. Şirket yönetiminin kendisinde ve ekibinde olacağını belirten Berktaş, “Ülker’in dağıtım ağı, araştırma-geliştirme laboratuvarları, finansman gücünden yararlanacağız. Şirketimiz açısından çok önemli bir ayrıcalık” şeklinde konuştu.

Doğuş Çay’a yabancı ortak geliyor

1985 yılından beri çay pazarında olan ve son yıllarda yaptığı atakla pazarda Çaykur’dan sonra ikinci sıraya oturan Doğuş Çay da yabancı ortaklık için görüşmelerini sürdürüyor. Çay dışında gıdanın diğer alanlarında da olmak için çalışmalar yürüten Doğuş Çay , Dubaili ve İngiliz şirketlerle ortaklık görüşmeleri yapıyor. Kulislere göre ortaklık görüşmeleri birkaç ay içinde sonuçlanacak. Pazardaki irili ufaklı çok sayıda şirkete de ortaklık ve satın alma teklifleri geliyor. Son olarak Dubai Muhtelif Emtialar Pazarı (DMCC ) Türkiye ’de çay pazarıyla ilgilendiklerini açıklamış ve satın alma görüşmeleri yaptıklarını duyurmuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.